Európsky parlament vo štvrtok schválil zrušenie imunity belgickému poslancovi Marcovi Tarabellovi a talianskemu europoslancovi Andreovi Cozzolinovi v súvislosti s podozreniami z korupcie.

Hlasovanie europoslancov o odobratí imunity, ktoré už v utorok jednomyseľne odporučil Výbor EP pre právne záležitosti, umožní belgickým vyšetrovateľom vypočuť oboch podozrivých.

Tarabella a Cozzolino, ktorí boli pre podozrenia z korupcie vylúčení z politickej frakcie socialistov a demokratov, popierajú akúkoľvek účasť na škandále Katargate a protestovali aj proti zrušeniu svojej poslaneckej imunity.

V súvislosti s korupčným škandálom, ktorý negatívne ovplyvňuje obraz Európskeho parlamentu, už boli zatknuté štyri osoby: bývalý taliansky europoslanec Pier Antonio Panzeri, grécka europoslankyňa a bývalá podpredsedníčka EP Eva Kailisová, jej taliansky partner a bývalý poslanecký asistent Francesco Giorgi a taliansky lobista Niccolo Figa-Talamanca, predseda už rozpustenej mimovládnej organizácie No Peace Without Justice.

Štvorica je v Belgicku obvinená z členstva v zločineckej organizácii, prania špinavých peňazí a korupcie. Zároveň finančná prokuratúra v Aténach začala predbežné vyšetrovanie pre podplácanie a pranie špinavých peňazí týkajúce sa europoslankyne Evy Kailisovej.

Ďalšie dôležité správy

EBE 52 Štrasburg - Na snímke predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová počas prejavu v Štrasburgu 12. decembra 2022. FOTO TASR/AP

European Parliament President Roberta Metsola takes notes during a special session on lobbying Monday, Dec. 12, 2022 at the European Parliament in Strasbourg, eastern France. Four people have been charged with being part of a criminal group, money laundering and corruption in connection with an investigation into suspected influence peddling by a Pers
Neprehliadnite

Predsedníčka europarlamentu predstavila prvé návrhy reforiem po korupčnom škandále