Európske prístavy žiadajú európske a štátne orgány o zoznam všetkých ruských lodí, na ktoré sa vzťahuje najnovší balík sankcií, ktoré na Rusko uvalila Európska únia. V stredu o tom informovali predstavitelia Organizácia európskych prístavov (ESPO). TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Zoznam plavidiel

Prístavy požiadali Európsku námornú bezpečnostnú agentúru (EMSA) o poskytnutie ,,jasného zoznamu plavidiel, ktoré majú zakázaný vstup do prístavov EÚ, vrátane tých, ktoré sa po začiatku invázie na Ukrajinu plavia pod inou vlajkou".

ESPO vo svojom stanovisku podporila piaty sankčný balík a požiadala kompetentné orgány, aby na ich uplatňovanie vyčlenili dostatok zdrojov a personálu, keďže si to bude vyžadovať dôkladnejšie kontroly. ESPO zdôraznila aj dôležitosť ,,jednotného prístupu k zavádzaniu opatrení do praxe".

V rámci piateho balíka sankcií zaviedla EÚ zákaz vstupu lodí a plavidiel prevádzkovaných Ruskom do prístavov Únie. Výnimky sa budú týkať agropotravinárskych produktov, humanitárnej pomoci a dodávok v oblasti energetiky. Ruskí a bieloruskí autodopravcovia budú mať zákaz vstupu do EÚ, čo má obmedziť možnosti ruského priemyslu získať kľúčové suroviny.

Zákaz transakcii

Nové sankcie okrem toho zahŕňajú aj zákaz transakcií so štyrmi kľúčovými ruskými bankami, zákaz vývozu a dovozu určitých tovarov do Ruska a z neho a cielené reštriktívne opatrenia, ako je všeobecný zákaz účasti ruských spoločností na verejnom obstarávaní v členských štátoch EÚ alebo vylúčenie finančnej podpory ruským verejným orgánom.

Organizácia ESPO so sídlom v Bruseli združuje prístavy EÚ a Nórska. Ukrajinské prístavné orgány v nej majú od roku 2018 štatút pozorovateľa.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Rusko si nájde nových zákazníkov pre svoje energetické suroviny, vyhlásil Putin