Optimizmus ohľadom výhľadu ekonomiky regiónu však zatienil obavy, že úrokové sadzby v Spojených štátoch zostanú na vyššej úrovni dlhšie, ako sa očakávalo. Britské akcie uzavreli na rekorde, hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 si pripísal 1,04 percenta na 7901,80 bodu. Cez deň sa dostal až na historické maximum 7906,58 bodu.

Paneurópsky index STOXX Europe 600 spevnil o 0,34 percenta na 460,77 bodu, najvyššie od vlaňajšieho apríla. Index je v zisku druhý týždeň v rade.

Európske akcie v predchádzajúcej seancii spevnili vďaka nádejám, že cyklus globálneho zvyšovania úrokových sadzieb sa blíži ku koncu, aj keď Európska centrálna banka sa drží prísnej menovej politiky.

Tieto nádeje však schladila dnešná správa amerického ministerstva práce, ktorá ukázala veľmi vysoký prírastok pracovných miest za január. Trvalo napätý trh práce by mohol americkej centrálnej banke umožniť, aby držala úrokové sadzby na vyššej úrovni dlhší čas.

Akcie zdravotníckych firiem zahrnutých v indexe STOXX 600 si dnes pripísali 1,5 percenta, najmä vďaka rastu cien akcií veľkých výrobcov liečiv, ako je Novo Nordisk a Roche, kde sa zisky pohybovali zhruba od troch do štyroch percent. Francúzsky výrobca liekov Sanofi však o 1,9 percenta oslabil. Firma na tento rok predpovedala len mierny rast zisku.

Akcie holandskej spoločnosti TomTom, ktorá sa zaoberá navigáciou a digitálnym mapovaním, spevnili o 4,6 percenta. Podnik predtým zvýšil celoročný výhľad. Španielska Caixabank naopak 2,7 percenta odpísala. Vyššie rezervy na straty z úverov zatienili celoročné výsledky tejto španielskej banky.

Akcie francúzskej spoločnosti Casino klesli o 3,6 percenta. Analytici totiž upozornili, že rokovania s firmou Teract o spojení francúzskych maloobchodných aktivít nevyriešia naliehavú potrebu reťazca supermarketov znížiť zadlženie.

Ďalšie dôležité správy

Hong Kong China Ant Group IPO
Neprehliadnite

Vstup na burzu čínskeho gigantu Ant Group je opäť reálny