Európska únia začala u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) konanie proti Číne, ktorú viní z diskriminačných obchodných praktík voči Litve. Oznámila to dnes Európska komisia (EK). Pretože pokusy o vyriešenie sporu zlyhali, bolo proti Číne začaté konanie o urovnaní sporu, uviedla únijná exekutíva.

Obchodná politika

Európska komisia dohliada na únijnú obchodnú politiku. Podpredseda komisie Valdis Dombrovskis na twitteri napísal, že Čína svojím postojom ohrozuje integritu jednotného únijného trhu a ovplyvňuje aj dodávateľské reťazce a ďalší export z vnútorného trhu EÚ. Medzi Čínou a Litvou sa v posledných mesiacoch zvýšilo napätie.

Peking obmedzil diplomatické styky s touto pobaltskou krajinou po tom, čo Taiwan vo Vilniuse otvoril zastupiteľský úrad pod svojím menom. Čína považuje demokratický Taiwan, ktorý sa odtrhol od pevniny v roku 1949, skôr za oddelenú provinciu než za nezávislý štát, a pokúša sa ho medzinárodne izolovať.

Litovské obchodné združenia sa následne sťažovali, že dovoz tovaru z Litvy do Číny je blokovaný a že krajina už nie je uvedená v čínskom colnom systéme, uviedla agentúra DPA. Komisia uviedla, že počas uplynulých týždňov zhromažďovala dôkazy o rôznych typoch čínskych obmedzení.

Odmietanie litovského tovaru

Tie sa podľa nej týkajú odmietania colne odbavovať litovský tovar, zamietanie litovských žiadostí a tlaku na európske firmy, aby vyradili Litvu zo svojich dodávateľských reťazcov, keď tovar následne putuje do Číny.

Teraz začne formálne 60-dňové obdobie konzultácií medzi stranami. Ak to spor nevyrieši, môže EÚ požiadať, aby v tejto záležitosti rozhodol panel WTO. Spravidla ale trvá roky, kým WTO vyrieši spory. Čínske ministerstvo zahraničia uviedlo, že Čína konala v súlade s pravidlami WTO a jej problém s Litvou je politický.

,,Pripomíname EÚ, aby... sa mala na pozore pred pokusom Litvy narušiť vzťahy medzi Čínou a EÚ," povedal podľa agentúry Reuters na tlačovej konferencii hovorca ministerstva Čao Li-ťien.

Ďalšie dôležité správy

WA 4 Sumy - Príslušníci ukrajinských ozbrojených síl sledujú, ako špeciálne vozidlo kope zákop na ukrajinsko-ruskej hranici v blízkosti mesta Sumy na severovýchode Ukrajiny v stredu 22. decembra 2021. Kyjev aj Západ obviňujú Moskvu z toho, že v rámci možných príprav na vojenskú inváziu nahromadila pri hraniciach Ruskej federácie s Ukrajinou desaťtisíce vojakov. Kyjev sa domnieva, že k možnej eskalácii, respektíve invázii by mohlo dôjsť koncom januára 2022. Moskva popiera, že plánuje útok, chce v
Neprehliadnite

Pre manévre v Bielorusku Litva zvyšuje počet inštruktorov v ukrajinskej armáde