Krajiny Európskej únie by mali zvážiť zabavenie ruských devízových rezerv a ich použitie na obnovu Ukrajiny. V rozhovore s denníkom Financial Times (FT) to povedal šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. Západ vedie debatu o tom, ako donútiť Moskvu, aby zaplatila časť škôd, ktoré spôsobila inváziou na Ukrajinu, pripomína dnes britský denník.

Obnova Ukrajiny

Borrell pripomenul, že Spojené štáty zabavili afganskej centrálnej banke aktíva za niekoľko miliárd dolárov, sčasti na odškodnenie obetí terorizmu a humanitárnu pomoc tejto ázijskej krajine. Podľa Borrella je logické, aby sa obdobne naložilo s ruskými rezervami.

„Bol by som celkom iste za, má to logiku," povedal Borrell. „Máme tie peniaze vo vreckách a niekto mi musí vysvetliť, prečo to ide s afganskými peniazmi, ale nie s ruskými," dodal.

EÚ a jej spojenci už skôr zmrazili devízové ​​rezervy na účtoch ruskej centrálnej banky v hodnote stoviek miliárd dolárov. Rusko v marci uviedlo, že v dôsledku sankcií na centrálnu banku mu bolo zmrazených 300 miliárd dolárov vo forme devízových a zlatých rezerv, ktorých celková hodnota presahuje 600 miliárd dolárov.

Zatiaľ bez návrhu

Zástupcovia EÚ sa zaoberajú otázkou, či by šlo ruské rezervy nejakým spôsobom použiť pri obnove Ukrajiny. Brusel ale zatiaľ v tomto ohľade nepredložil žiadny politický návrh. Americká ministerka financií Janet Yellenová v marci uviedla, že takéto použitie ruských rezerv by sa nemalo brať na ľahkú váhu. Vec sa podľa nej musí prípadne koordinovať so spojencami a zrejme sa v USA nezaobíde bez prijatia príslušného zákona.

Borrell považuje za kľúčovú otázku, ako zaplatiť obnovu Ukrajiny, vzhľadom na to, o ako ohromné ​​množstvo peňazí podľa neho pôjde. Rekonštrukcia krajiny si podľa EÚ vyžiada stovky miliárd eur. Očakáva sa, že značnú časť záťaže ponesie Európa, napísal FT. Sumy vybrané na doterajších darcovských konferenciách sú podľa Borrella len „kvapkou v mori".

Zhabané aktíva

Americký prezident Joe Biden navrhol na pomoc Ukrajine predať zhabané aktíva ruských oligarchov. Tento nápad podporil minulý týždeň aj predseda Európskej rady Charles Michel. Európska komisia (EK) sa zaoberá právnou stránkou veci, ktorá vzhľadom na potrebu rešpektovať riadny proces a zákonné práva jedincov nie je jednoduchá. Konfiškácia majetku je niekedy možná po odsúdení za trestný čin. Táto požiadavka ale nespĺňa situácie, kedy boli na niekoho uvalené sankcie.

Plán zabaviť ruské devízové ​​rezervy by podľa FT bol dramatickým krokom, ktorý by zrejme znepokojil vlády, ktoré majú napäté vzťahy s EÚ a jej partnermi. „Kto zaplatí obnovu Ukrajiny, to je jedna z najdôležitejších politických otázok," konštatoval Borrell.

Ďalšie dôležité správy

PK 28 archív Brusel - Na archívnej snímke z 27. februára 2022 šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie v sídle EÚ v Bruseli. Rokovania s Iránom o oživení jadrovej dohody z roku 2015 musia byť pozastavené, uviedla v piatok 11. marca Európska únia, ktorá rozhovory koordinuje. FOTO TASR/AP

FILE - European Union foreign policy chief Josep Borrell speaks during a press statement at EU headquarters in Brussels, Sunday, Feb. 27, 2022. Borrell sa
Neprehliadnite

Európska únia na zasadnutí šéfov diplomacií prijme šiesty balík sankcií voči Rusku