Európska únia predstaví začiatkom februára novú legislatívu, na základe ktorej sa chce stať lídrom vo výrobe mikročipov, povedala to vo štvrtok šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Na základe európskeho zákona o čipoch dôjde aj k ďalšej úprave poskytovania štátnej pomoci, a to „za prísnych podmienok“, povedala von der Leynová vo virtuálnom prejave na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose.

EÚ má vysoké ciele

Únia má ambície intenzívnejšie sa zapojiť do výroby čipov s cieľom do roku 2030 dosiahnuť 20-percentný podiel na trhu s polovodičmi, čo je o desať percent viac ako v súčasnosti.

V súčasnosti je EÚ svetovým lídrom vo výskume čipov a zariadení na ich výrobu, no v ich produkcii má značné rezervy. Celosvetové výpadky v dodávkach čipov spôsobené koronakrízou závislosť Európy od Spojených štátov a Ázie ešte zvýraznili.

Väčšina európskych čipov sa nevyrobí v Únii

Šéfka únijnej exekutívy tiež varovala, že väčšina mikročipov vyrobených na starom kontinente pochádza z krajín, ktoré nie sú súčasťou EÚ. „Takúto závislosť a neistotu si jednoducho nemôžeme dovoliť,“ povedala von der Leyenová.

Veľkí výrobcovia tiež expandujú

Veľkí výrobcovia čipov snahy Únie o expanziu v tejto oblasti ostro sledujú. Napríklad taiwanská spoločnosť TSMC plánuje vybudovať výrobný závod v Nemecku a americký Intel sa chystá investovať v Taliansku, Francúzsku, ako aj v Nemecku.

čipy
Neprehliadnite

Predaj čipov v roku 2022 by mal vzrásť takmer o 10 percent

Ďalšie dôležité správy