Kríza v Afganistane a kroky Bieloruska potvrdzujú, že Európska únia urýchlene potrebuje úplnú reorganizáciu pravidiel v oblasti migrácie a azylu. Povedal to v nedeľu podpredseda Európskej komisie Margaritis Schinas.

Schinas má v rámci Európskej komisie na starosti aj záležitosti migrácie. Členské krajiny však v tejto otázke už roky nedokážu nájsť zhodu.

„Jedným z problémov je napríklad to, že krajiny, ktoré sú fenoménom migrácie ovplyvnené v menšej miere, sú presvedčené, že riešenie migračných tokov je problémom tých druhých krajín,“ povedal Schinas v rozhovore pre taliansky denník La Stampa. Táto otázka sa však podľa neho týka všetkých členských krajín.

Migrácia sa týka všetkých

Kríza v Afganistane a manévre autokratov ako bieloruský prezident Alexandr Lukašenko podľa Schinasa potvrdili, že tlak na hranice Európskej únie sa týka všetkých.

Hranice únie sú podľa jeho slov otvorené pre všetkých, ktorí utekajú pred násilím a prenasledovaní. „Prijímame len tých, ktorí naozaj majú dôvod na ochranu. Tí, ktorí hranice prekročia nezákonne, budú poslaní naspäť,“ uviedol Schinas na otázku, či v spojitosti s Afganistanom hrozí nová migračná kríza.

Podpredseda Európskej komisie Margaritis Schinas
Zdroj: TASR
Podpredseda Európskej komisie Margaritis Schinas

 

Mnohé členské krajiny únie majú obavy, že vývoj v Afganistane môže spustiť migračnú krízu, akú Európa zažila v rokoch 2015-16, keď príchod viac ako milióna ľudí z Blízkeho východu zaťažil bezpečnostné systémy a systémy sociálneho zabezpečenia členských krajín EÚ.

Európa by mala spolupracovať s USA

Kandidátka na post nemeckej spolkovej kancelárky za stranu Zelených Annalena Baerbocková žiada, aby Európa, Spojené štáty a Kanada prijali kontingenty čo sa týka utečencov prichádzajúcich z Afganistanu.

Potrebné je pripraviť sa už teraz na to, že „ďalší ľudia budú musieť v takejto dramatickej situácii opustiť svoju krajinu“, povedala Baerbocková v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk, ktorý bol zverejnený v sobotu.

Nemecko podľa jej slov nemôže čakať na to, kým sa 27 členských krajín EÚ dohodne. Podstatné je, ako zdôraznila, spolupracovať s európskymi krajinami, ktoré sú ochotné prijať utečencov a „hlavne s Američanmi a Kanaďanmi, aby sme sa dohodli na jasných pravidlách čo sa týka kvót na utečencov z Afganistanu“.

Neopakujme chyby zo Sýrie

Baerbocková varovala vzhľadom na vojenský postup radikálneho islamistického hnutia Taliban a stúpajúci počet utečencov v rámci Afganistanu pred zopakovaním katastrofálnych chýb počas občianskej vojny v Sýrii. Európske krajiny boli podľa nej vtedy na prílev utečencov extrémne nepripravené.

Voči vyjadreniam političky sa ohradil hovorca frakcie konzervatívnej Únie CDU/CSU v Spolkovom sneme Mathias Middelberg. „EÚ sa musí zamerať predovšetkým na prijímanie utečencov v regióne,“ zdôraznil.

Doplnil, že ako v prípade Sýrie, i tento raz by mohlo pomoc poskytnúť Turecko, do úvahy pripadá i spoločný postup s Ankarou, dodal.

Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus (SaS) odpovedá na otázky novinárov pred zasadnutím Ústredného krízového štábu SR v Bratislave v pondelok 14. septembra 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Migračná kríza z roku 2015 sa nám vráti ako bumerang, vyhlásil Klus