Predseda predstavenstva spoločnosti Shell Ben van Beurden vyslovil varovanie, že ak bude Rusko pokračovať v obmedzovaní dodávok plynu do EÚ, bude musieť Európa v zime prikročiť k zavedeniu prídelov energie, napísal denník The Financial Times.

Šéf najväčšej ropnej a plynárenskej spoločnosti v Európe takisto povedal, že ruský prezident Vladimir Putin je „schopný a ochotný využiť dodávok energií ako zbrane“, pričom nie je vylúčené, že export ruského plynu do Európy sa zastaví úplne.

„Myslím, že Európu čaká naozaj ťažká zima,“ povedal van Beurden vo štvrtok v anglickom Oxforde na konferencii venovanej energetike.

„Niektorým krajinám sa možno bude dariť lepšie ako iným, ale myslím si, že všetci budeme čeliť výraznému rastu cien, v dôsledku čoho sa rezort (energetiky) dostane pod veľký tlak, ktorý zasa vyvolá veľký tlak na celú ekonomiku,“ dodal riaditeľ Shellu s tým, že v najhoršom prípade treba rátať aj s energiami na prídel.

Šéf Kremľa minulý týždeň pohrozil, že ak Západ neprestane s uvaľovaním sankcií na Rusko pre jeho agresiu na Ukrajine, bude to mať pre svetové trhy s energiami „katastrofálne dôsledky“.

Pred možnosťou úplného zastavenia dodávok plynu z Ruska do Európy varoval aj šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol. Ten v júni pre Financial Times povedal, že Európa už začala podnikať kroky na obmedzenie dopytu po zemnom plyne, ktoré spočívajú napríklad v uvádzaní do prevádzky starých uholných elektrární.

Vzhľadom na rozsah energetickej krízy sú podľa Birola takéto opatrenia oprávnené, a to aj napriek obavám z nárastu emisií uhlíka.

Ďalšie dôležité správy

RUSKÁ ZIMA: Teploty aké majú v dedinke Ojmjakon, zvládajú len domáci.
Neprehliadnite

Jesť či kúriť? Užite si posledné leto pred ruskou zimou, rozmaznaných Európanov naučí šetriť