Spoločná európska mena sa vo štvrtok pred rozhodnutím Európskej centrálnej banky (ECB) o úrokových sadzbách posilnila. Podporilo ju aj obnovenie dodávok ruského plynu cez plynovod Nord Stream 1 do Nemecka.

Euro si ráno pripísalo 0,42 percenta a jeho kurz sa dostal až na 1,02215 dolára/EUR. ECB stanovila v stredu  popoludní referenčný kurz eura na 1,0199 dolára/EUR.

Očakávajú zvýšenie úrokových sadzieb

Euro sa tento týždeň pred rozhodnutím Rady guvernérov ECB posilňuje. Vo všeobecnosti sa očakáva, že ECB v rámci snahy o skrotenie inflácie spustí cyklus sprísňovania menovej politiky. Niektorí analytici dokonca počítajú s tým, že by mohla zvýšiť úrokové sadzby až o 50 bázických bodov.

Spoločnú menu tiež podporila správa o obnovení dodávok ruského plynu cez Nord Stream 1 po 10-dňovej údržbe. Dodávky by sa podľa aktuálnych správ mali pohybovať na asi 40 percent maximálnej kapacity plynovodu, teda na úrovniach spred začiatku odstávky.

Ďalšie dôležité správy

WA 23 Rembelszczyzna - Na snímke plynová stanica spoločnosti Gaz-System v poľskej obci Rembelszczyzna neďaleko Varšavy v stredu 27. apríla 2022. Ruský dodávateľ plynu Gazprom ohlásil v utorok 26. apríla, že od stredy 27. apríla ukončí dodávky plynu pre Bulharsko a Poľsko. Rusko po novom požaduje platbu za plyn v rubľoch, čo väčšina štátov EÚ vrátane Slovenska odmietla. FOTO TASR/AP 

Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki speaks to media at the gas station of Gaz-System in Rembelszczyzna, ne
Neprehliadnite

Kurz eura a dolára ovplyvní, či Rusko obnoví dodávky plynu cez Nord Stream 1