Jednotná európska mena dnes pokračuje v poklese na nové 20-ročné minimum voči doláru a ďalej sa priblížila parite.

Kurz eura voči jenu zostal takmer nezmenený

Dolár naopak podporuje očakávania, že centrálna banka USA (Fed) bude zvyšovať úrokové sadzby rýchlejšie ako iné popredné centrálne banky.
Okolo 16:45 euro voči doláru klesalo o 0,9 percenta na 1,0089 dolára, keď sa počas dňa prepadlo až na 1,0056 dolára.

Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, rástol o 0,8 percenta na 107,89 bodu. Počas dňa vystúpil až na 108,14 bodu, najvyššie od októbra 2002. Dolár k jenu posilňoval o jedno percento na 137,45 jenu. Kurz eura voči jenu zostal takmer nezmenený na 138,58 jenu.

Čo je najbližšou obavou pre trhy?

Dnes začala pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1, ktorým tečie ruský plyn do Nemecka. Trvať by mala desať dní, ale vlády, trhy i spoločnosti sa obávajú, že by sa odstávka kvôli vojne na Ukrajine mohla predĺžiť.

„Najbližšou obavou pre trhy je, či sa Nord Stream 1 vráti do prevádzky," uviedol stratég CIBC Capital Markets Bipan Rai. Dodal, že ak sa tak nestane, trhy pravdepodobne premietnu do kurzu očakávania recesie v regióne.

Americká mena posilňuje vďaka očakávaniam, že Fed bude pokračovať v agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb, ktorým sa snaží zmierniť infláciu. Podľa súčasných prognóz by Fed po svojom zasadnutí 26. a 27. júla mal zvýšiť základný úrok o 0,75 percentuálneho bodu.

Hlavnou ekonomickou témou tohto týždňa v USA budú údaje o vývoji spotrebiteľských cien, ktoré budú zverejnené v stredu. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters odhadujú, že v júni ceny medziročne vzrástli o 8,8 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Nákupy
Neprehliadnite

Inflácia v Dánsku bola v júni najvyššia od roku 1983