Spoločná európska mena sa na konci týždňa dostala pod tlak. Neskoro popoludní sa predávala po 1,0174 dolára, pričom ešte ráno sa obchodovala nad 1,02 dolára.

Európska centrálna banka (ECB) stanovila v piatok popoludní referenčný kurz eura na 1,0198 (vo štvrtok: 1,0122) dolára/euro. To znamená, že dolár stál 0,9806 (0,9880) eura.

Dolár podporili pozitívne makroekonomické údaje z USA. Osobné príjmy a spotrebiteľské výdavky sa vyvíjali lepšie v porovnaní s očakávaniami. Navyše, nálada spotrebiteľov sa zlepšila viac, než sa pôvodne predpokladalo, ukázal prieskum Michiganskej univerzity.

Predpoludním bolo zverejnených takisto viacero dôležitých údajov z eurozóny. Ekonomika regiónu v 2. štvrťroku expandovala o 0,7 percenta, čo bolo výrazne lepšie, než sa očakávalo. Avšak v Nemecku, čo je najväčšia európska ekonomika, hrubý domáci produkt stagnoval. Inflácia v eurozóne sa v júli zrýchlila na rekordných 8,9 percenta.

Údaje o vývoji ekonomiky aj inflácie nahrávajú jastrabom v ECB, uviedol ekonóm Commerzbank Christoph Weil. Dodal, že vzrástla pravdepodobnosť, že ECB v septembri zvýši svoju kľúčovú úrokovú sadzby o 0,50 percentuálneho bodu.

Ďalšie dôležité správy

WA 49 archív Mníchov - Na archívnej snímke z 30. marca 2022 bankovky v nominálnej hodnote 50, 100, 200 a 500 eur sú položené na stole v Mníchove.  Inflácia v eurozóne sa marci zrýchlila a dostala sa na nový rekord. Index spotrebiteľských cien medziročne stúpol o 7,5 % po náraste o 5,9 % vo februári, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat vo svojom rýchlom odhade. Motorom inflácie bol prudký nárast cien energií, ktoré vyskočili o 44,7 %. FOTO TASR/AP
 

FILE - Euro banknotes lie on a table in
Neprehliadnite

Miera inflácie v eurozóne zrýchlila na rekordných takmer 9 percent