Euro sa, naopak, oslabilo a britská libra klesala takmer na historické minimá pre obavy z plánov na radikálne zníženie daní v Británii.

Dolárový index, ktorý meria silu amerického dolára voči košu šiestich hlavných mien, vzrástol v stredu počas obchodovania v Ázii o 0,5 percenta a dosiahol nové maximum 114,70 bodu.

Americký Federálny rezervný systém (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, agresívne zvyšuje úrokové sadzby. Aj ďalšie hlavné centrálne banky dvíhajú úroky. Rastúce náklady na pôžičky tak vyvolávajú obavy z globálnej recesie a prispeli k nárastu výnosov dlhopisov na celom svete.

Spoločná európska mena euro v stredu klesla o 0,45 percenta na 0,9550 dolára. To nie je ďaleko od nedávneho 20-ročného minima 0,9528 dolár/euro, pričom najnovší vývoj plynovej krízy v eurozóne prispel k pochmúrnym vyhliadkam jednotnej meny.

Britská libra sa v stredu prepadla o 0,95 percenta na 1,06345 dolára, čím zmazala marginálny zisk 0,4 dolára v predchádzajúcom dni. Plány ministra financií Kwasiho Kwartenga na zníženie daní vyvolávajú totiž obavy o verejné financie Spojeného kráľovstva.

Ďalšie dôležité správy

WA 18 archív Augsburg - Na archívnej snímke z 27. mája 2021 eurová minca leží na stole v nemeckom meste Augsburg.  Spoločná európska mena po krátkej stabilizácii pokračuje v oslabovaní. Jej kurz v utorok ráno 23. augusta 2022 padol na nové takmer 20-ročné minimum. Dôvodom sú obavy týkajúce sa dodávok energií a rastu ekonomiky v eurozóne. Ďalším faktorom je posilňovanie dolára.FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 27.05.2021, Bayern, ugsburg: Eine Ein-Euro-Münze liegt auf einem Tisch.
Finanzexperten erwarten e
Neprehliadnite

Recesia príde do Európy skôr ako do USA. Euro môže voči doláru ďalej klesnúť