Euro a britská libra sa na začiatku nového týždňa výrazne oslabili. Dôvodom sú očakávania, že americká centrálna banka (Fed) bude pokračovať v razantnom sprísňovaní menovej politiky, rovnako ako slabé ekonomické vyhliadky.

Kurz eura v noci na pondelok padol až na 0,9554 USD/EUR a dostal sa na najnižšiu úroveň od roku 2002. Európska centrálna banka (ECB) stanovila v pondelok popoludní referenčný kurz eura na 0,9646 (v piatok 0,9754) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 1,0367 (1,0252) eura. Spoločná mena neskôr vymazala väčšinu strát a podvečer sa predávala po 0,9667 USD.

Libra sa oslabila o viac než 20 percent

Ešte výraznejšie sa oslabila britská libra, ktorej kurz voči americkému doláru padol na rekordné minimum. Výpredaj spustili pochybnosti o zdraví britských verejných financií. Minister financií Kwasi Kwarteng ešte v piatok ohlásil historické zníženie daní, ktoré sa má financovať prostredníctvom najprudšieho zvýšenia pôžičiek verejného sektora od roku 1972.

Ešte v piatok libra padla o 3,61 percenta, potom v noci na pondelok v ázijskom obchodovaní jej kurz padol až na 1,0327 USD/GBP. V pondelok podvečer sa predávala so stratou 1,4 percenta po 1,0705 USD. Libra sa od začiatku roka voči doláru oslabila o viac než 20 percent a v septembri zrejme zaznamená najprudší mesačný pokles od novembra 2008.

Dolár je ako hlavná svetová rezervná mena považovaný za bezpečný prístav v časoch turbulencií a neistoty a profituje z kríz a geopolitického napätia. Takisto ho podporuje agresívne sprísňovanie menovej politiky Fedu.

Výsledok talianských volieb mal vplyv na euro

Okrem energetickej krízy, zhoršujúcich sa ekonomických vyhliadok eurozóny, má na spoločnú európsku menu negatívny vplyv aj volebné víťazstvo pravicových a euroskeptických strán v Taliansku. Reakcia na výsledok volieb však bola len mierna, keďže sa očakával a už bol vo veľkej miere započítaný v kurze eura.

Ďalšie dôležité správy

WA 18 archív Augsburg - Na archívnej snímke z 27. mája 2021 eurová minca leží na stole v nemeckom meste Augsburg.  Spoločná európska mena po krátkej stabilizácii pokračuje v oslabovaní. Jej kurz v utorok ráno 23. augusta 2022 padol na nové takmer 20-ročné minimum. Dôvodom sú obavy týkajúce sa dodávok energií a rastu ekonomiky v eurozóne. Ďalším faktorom je posilňovanie dolára.FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 27.05.2021, Bayern, ugsburg: Eine Ein-Euro-Münze liegt auf einem Tisch.
Finanzexperten erwarten e
Neprehliadnite

Euro a libra ďalej oslabujú a dosahujú nové minimá