Európska únia vyzvala v nedeľu Rusko, aby sa vrátilo k plneniu dohody o vývoze obilia z ukrajinských prístavov. Podľa EÚ môže tento krok prehĺbiť globálnu potravinovú krízu vyvolanú ruskou vojenskou agresiou voči Ukrajine.

Hroziaca potravinová kríza

Rusko v sobotu pozastavilo svoju účasť na dohode o vývoze poľnohospodárskych produktov z ukrajinských čiernomorských prístavov v dôsledku dronového útoku na ruské plavidlá na Kryme, z ktorého Moskva obvinila Ukrajinu. O svojom rozhodnutí Rusko upovedomilo OSN.

„Ruské rozhodnutie pozastaviť účasť na čiernomorskej dohode ohrozuje hlavnú trasu pre vývoz veľmi potrebného obilia a hnojív, ktoré sú potrebné na riešenie globálnej potravinovej krízy vyvolanej ruskou vojnou voči Ukrajine," napísal v nedeľu na Twitteri šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

Európska únia podľa neho apeluje na Rusko, aby tento svoj krok, ktorý znamená faktické obnovenie ruskej blokády ukrajinských prístavov, prehodnotilo.

V podobnom zmysle sa už v sobotu večer vyjadril americký prezident Joe Biden, ktorý označil ruské odstúpenie od obilnej dohody za škandalózne.

Odstúpenie od dohody o vývoze

OSN a Turecko v júli sprostredkovali prelomovú dohodu medzi Moskvou a Kyjevom, ktorá umožnila vývoz obilia z ukrajinských prístavov, aby sa zamedzilo hroziacej potravinovej kríze najmä v chudobných regiónoch Afriky a Blízkeho východu.

Moskva však s touto dohodou opakovane vyjadrovala nespokojnosť s argumentom, že samotné Rusko pre západné sankcie nemôže v dostatočnej miere vyvážať svoje potraviny a hnojivá. Viackrát už preto hrozila, že sa z obilnej dohody stiahne.

Kyjev v tejto súvislosti obviňuje Moskvu, že sobotňajší útok na Kryme využil len ako „falošnú zámienku" na odstúpenie od dohody a obnovenie blokády ukrajinských prístavov.

Podľa tvrdení Moskvy došlo pri sobotňajšom útoku na prístav v Sevastopole na anektovanom Kryme, ktorý je hlavnou základňou ruskej Čiernomorskej flotily, len k „malému" poškodeniu jednej z ruských lodí.

Ďalšie dôležité správy

KK9 Konstanca - Zamestnanec rumunskej spoločnosti Comvex monitoruje nakladanie obilnín na loď z kamióna v čiernomorskom prístave Constanta v Rumunsku v utorok 21. júna 2022. Hoci Rumunsko prijalo ambiciózny cieľ premeniť sa na hlavné centrum vývozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny, ekonomickí experti a prevádzkovatelia prístavov v krajine upozorňujú, že tento cieľ bolo oveľa ľahšie stanoviť, ako skutočne dosiahnuť. FOTO TASR/AP
An employee of the Romanian grain handling operator Comvex mon
Neprehliadnite

Rusko sa bráni kritike USA za vypovedanie účasti na obilnej dohode