V pondelok to prisľúbila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na medzinárodnej konferencii o obnove Ukrajiny vo švajčiarskom Lugane.

Musia dbať aj na externé rady

Podľa jej slov obnovu Ukrajiny treba vnímať ako „generačnú úlohu" a mala by byť zameraná na budúcnosť a dobrú správu vecí verejných.

Takáto štruktúra bude musieť na jednej strane definovať investičné potreby Ukrajiny a na druhej strane koordinovať akcie a samotné financovanie, spresnila šéfka eurokomisie aj na svojom účte na Twitteri.

Pôjde o spoločnú prácu EÚ a Ukrajiny, pričom Kyjev by mal udávať tón rekonštrukčných potrieb.

„Musíme dbať aj na externé rady od najbystrejších myslí a popredných svetových odborníkov na obnovu," uviedla Von der Leyenová.

S digitálnejšou a odolnejšou ekonomikou

Nezabudla oceniť doterajšie proreformné úsilie Kyjeva, keď Ukrajina ako jediný štát vo východnej Európe schválila legislatívu na obmedzenie moci oligarchov. Spomenula tiež úspešnú reformu štátnej správy, decentralizáciu a dobré výsledky v oblasti digitalizácie.

Budúce reformy by mali byť spojené s investíciami. To znamená obnoviť podnikateľskú dôveru, prilákať viac kapitálu zo zahraničia a všeobecne zlepšiť životnú úroveň občanov. To platí aj pre sociálnu oblasť, lebo po návrate veteránov, žien a detí sa o nich štát bude musieť postarať.

„Ukrajina môže vyjsť z tejto vojny ako silnejšia a modernejšia krajina s modernizovaným súdnictvom, so silnejšími inštitúciami, so solídnymi výsledkami v boji proti korupcii, ale aj s ekologickejšou, digitálnejšou a odolnejšou ekonomikou," uviedla šéfka exekutívy EÚ. Účastníkom konferencie odkázala, že „je to naša morálna povinnosť".

Ďalšie dôležité správy

Prísne regulácie, nedostatok surovín či neschopnosť aplikovať výsledky výskumu do praxe môžu za to, že obranný priemysel Európy čelí obmedzeniam, vyjadril sa pre Euractiv Jiří Hynek, predstaviteľ českého zbrojárskeho priemyslu. Okrem problémov v oblasti regulácie a dodávateľského reťazca má sektor obrany aj zlú povesť, čo spôsobuje ťažkosti v oblasti investovania.
Neprehliadnite

Európska obrana má zlú povesť, tvrdí predstaviteľ českého zbrojárskeho priemyslu