Európska únia a Spojené štáty sa dohodli, že na štyri mesiace pozastavia clá, ktoré na seba vzájomne uvalili v rámci sporu subvencovania výroby lietadiel. Oznámila to  predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenpvá po telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

EÚ a USA sa od roku 2004 u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) navzájom obviňujú z nelegálnej podpory svojich výrobcov lietadiel Airbus a Boeing. U oboch strán bolo zistené, že v rozpore s pravidlami WTO svojich výrobcov finančne podporovali, aby im zabezpečili výhodnejšiu pozíciu na trhu. Spojené štáty v roku 2019 ako odvetu za štátnu pomoc pre Airbus uvalili clá na európsky tovar v hodnote 7,5 miliardy dolárov ročne. EÚ potom vlani kvôli dotáciám pre Boeing zaviedla clá na americký tovar v hodnote štyri miliardy dolárov ročne.

Boeing
Neprehliadnite

Boeing vykázal prudký pokles dodávok, výrazne zaostal za konkurenčným Airbusom

Von der Leyenová telefonát s Bidenom označila za začiatok dobrej osobnej spolupráce. „Ako symbol tohto nového začiatku sme sa prezident Biden a ja dohodli na pozastavení všetkých ciel zavedených v súvislosti so spormi okolo Airbusu a Boeingu," uviedla. „Obaja sa chceme zamerať na vyriešenie našich sporov okolo lietadiel," dodala.

Spojené štáty už vo štvrtok oznámili, že na štyri mesiace zruší clá, ktoré v rámci týchto sporov uvalili na tovar z Británie. Krajina v spoločnom vyhlásení uviedla, že sa počas tejto doby bude snažiť nezhody vyriešiť. Británia je súčasťou sporu ako bývalý člen Európskej únie. Spoločnosť Airbus v Británii vyrába krídla a niektoré ďalšie súčiastky, lietadlá však montuje v EÚ.