Európska únia (EÚ) a USA sa dohodli na predĺžení prímeria v ich 17-ročnom spore o dotácie pre výrobcov lietadiel Airbus a Boeing o päť rokov. To predstavuje diplomatické víťazstvo počas návštevy amerického prezidenta Joe Bidena v Bruseli. Uviedli to v utorok zdroje z EÚ. „Našli sme dobrú dohodu, ktorá nám dáva čas na nájdenie dlhodobého riešenia,“ uviedol pre agentúru AFP pod podmienkou anonymity európsky zdroj blízky rokovaniam.

Biden sa v utorok napoludnie stretne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom v Bruseli. Vyriešenie zoznamu existujúcich obchodných konfliktov bude na prvom mieste ich programu. Na otázku, či dôjde k prielomu na stretnutí von der Leyenová uviedla, že „je veľmi pozitívna", pokiaľ ide o nájdenie dohody v spore Airbus-Boeing. Dodala, že ide o najdlhší obchodný spor v histórii Svetovej obchodnej organizácie (WTO), takže je v spoločnom záujme ho vyriešiť.

Lietadlo Airbus A380
Neprehliadnite

Šéf predstavenstva Airbusu varuje pred konkurenciou z Číny, riešením sú inovácie

Podľa zdroja prímerie bude trvať päť rokov, čo poskytne dostatok času na nájdenie globálneho riešenia v rámci WTO, ktoré by zahŕňalo letecký priemysel na celom svete. EÚ a USA sa navzájom obviňujú z nelegálneho dotovania spoločností Airbus a Boeing. Začiatkom marca obe strany vyhlásili akési prímerie na štyri mesiace po nástupe Bidena do funkcie prezidenta USA a zdržali sa vzájomného uvalenia ďalších represívnych ciel do 11. júla, aby rokovali o riešení sporu.

Uzavrel sa atak cyklu odvetných ciel z čias bývalého amerického prezidenta Donalda a Trumpa, keď sa vzťahy medzi Bruselom a Washingtonom zhoršili. V marci obe strany v rámci dočasného prímeria pozastavili clá na tovar v hodnote 11,5 miliardy dolárov (9,49 miliardy eur) na produkty, ako sú vína z EÚ či americký tabak a liehoviny. Utorková dohoda o predĺžení prímeria ich odstráni na päť rokov, pričom budú pracovať na celkovej dohode o tom, aké dotácie povoliť. Dohoda bude oznámená počas summitu EÚ a USA v priebehu utorka. To umožní obom stranám sústrediť sa na hrozbu, ktorú predstavuje rodiaci sa čínsky komerčný letecký priemysel. Brusel a Washington vyhlásili tiež, že sa budú usilovať o riešenie nadmerných globálnych kapacít, ktoré sa vo veľkej miere sústreďujú v Číne.