Predseda Európskej rady Charles Michel varoval výrobcov vakcín proti novému koronavírusu pred možnými následkami za neplnenie zmluvných dodávok. „Očakávame, že zmluvy potvrdené farmaceutickými spoločnosťami sa budú dodržiavať," povedal podľa agentúry Reuters v nedeľu Michel francúzskej rozhlasovej stanici Europe 1.

KK32 Jeruzalem - Zdravotník naťahuje do injekčnej striekačky vakcínu proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Pfizer vo vakcinačnom centre 14. januára 2021 v Jeruzaleme. FOTO TASR/AP
A medical professional prepares to administer the Pfizer COVID-19 vaccine to a woman at a makeshift vaccination center in a sports arena in Jerusalem, Thursday, Jan. 14, 2021. (AP Photo/Maya Alleruzzo)
Neprehliadnite

Izrael začal proti koronavírusu očkovať mladých ľudí od 16 do 18 rokov

Avizoval, že EÚ si môže zabezpečenie dodržiavania zmlúv vynútiť aj právnymi prostriedkami. Zároveň vyjadril pochopenie pre to, že môžu nastať problémy, je však potrebné vysvetliť dôvody. Keď spoločnosť Pfizer oznámila oneskorenie dodávok vakcín o niekoľko týždňov, EÚ buchla päsťou po stole a meškanie sa znížilo na týždeň.

Po konzorciu Pfizer/BioNTech aj firma AstraZeneca v piatok oznámila, že dočasne bude schopná dodávať menej vakcíny, ako pôvodne prisľúbila. Dôvodom je nižší objem v jednej prevádzke v európskom dodávateľskom reťazci. Vzniknutou situáciou sa bude v pondelok príslušný výbor pre očkovaciu stratégiu v EÚ. Európska komisia predpokladala, že členské štáty EÚ budú vakcínami, ktoré si kúpili, schopné do konca leta zaočkovať najmenej 70 percent dospelej populácie. Michel však v nedeľu pripustil, že tento cieľ bude ťažké dosiahnuť.