Krajiny EÚ by mali mať neobmedzené právo dotovať elektrárne poskytujúce elektrinu v prípade, keď veterná či solárna nie sú k dispozícii. Píše sa to v dokumente, do ktorého mal portál Euractiv možnosť nahliadnuť.

Poľsko text vydalo ako reakciu na návrhy EÚ, ktorými chce v marci riešiť reformu pravidiel únijného trhu s elektrinou.

„Musíme zaistiť pozitívne regulačné prostredie pre investovanie do všetkých technológií s nulovými či nízkymi emisiami,“ píše sa v dokumente. Podľa Poľska by technologická neutralita mala byť základným kameňom navrhovanej reformy. Svojím tvrdením sa odkazuje na zásadu EÚ, že zákony a nariadenia by nemali byť zaujaté v prospech či proti určitej technológii.

Tento aspekt je obzvlášť dôležitý, pokiaľ ide o projekty v oblasti jadrovej energie, argumentuje Varšava. Platí to pre veľké elektrárne, ako aj malé modulárne reaktory, pre ktoré sú typické vysoké počiatočné kapitálové náklady a relatívne dlhý čas výstavby.

Francúzsko by podľa portálu s Poľskom súhlasilo. „Obnoviteľná energia nie je jedinou odpoveďou na dekarbonizáciu,“ myslí si francúzska ministerka pre energetický prechod Agnés Pannierová-Runacherová. Jadrová energia je ďalšou odpoveďou, pretože poskytuje stabilnú nízkouhlíkovú energiu, ktorá umožňuje riadiť nestály charakter obnoviteľných zdrojov energie, vysvetlila ministerka.

Európska komisia v súčasnosti pripravuje zrevidovanie pravidiel pre únijný trh s elektrinou. Podľa nej už totiž viac nefunguje a je potrebné ho prispôsobiť „novým skutočnostiam, ktoré súvisia s dominantnými obnoviteľnými zdrojmi“ a vysokými cenami plynu.

Cieľom tejto reformy je zaistiť, že všetci spotrebitelia v Európe budú mať úžitok z lacnej obnoviteľnej elektriny.

Priority Poľska sú však jasné – krajiny EÚ by mali mať ruky voľné, pokiaľ ide o dotovanie kapacity na výrobu elektrickej energie, ktorá bude doplnkom k veternej a solárnej energii.

Podiel obnoviteľnej energie v rámci energetického mixu Európy stále rastie, a tak vznikla potreba stabilných a použiteľných zdrojov dodávok, ktoré za každých okolností pokryjú dopyt, argumentuje Poľsko vo svojom dokumente v súvislosti s takzvanými kapacitnými mechanizmami, ktoré vládam EÚ umožňujú dotovať dodatočnú výrobu elektriny.

Ďalšie dôležité správy

WA 28 archív Brusel - Na archívnej snímke z 13. októbra 2021 eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová počas tlačovej konferencie v sídle EÚ v Bruseli. Spojené štáty diskutujú so spojencami o uvoľnení celkovo 60 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) ropy zo strategických rezerv, uviedli zdroje oboznámené so situáciou. Dôvodom je ruský útok na Ukrajinu, ktorý zvýšil ceny ropy nad 100 USD (89,29 eura) za barel. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg. FOTO TASR/AP 

FILE - E
Neprehliadnite

Eurokomisia spustila verejné konzultácie o reforme dizajnu trhu s elektrinou