V Estónsku začali v utorok uvádzať do obehu dva milióny kusov dvojeurových mincí s motívom venovaným Ukrajine. Túto mincu je možné zakúpiť aj ako súčasť pamätnej karty, ktorá bola vydaná už v júli, pričom výťažok z jej predaja ide priamo na Ukrajinu.

Vyobrazenie dvojeurovej mince

Ako informoval spravodajský web ERR News, autorkou motívu na minci je utečenkyňa z Charkova Daria Titovová, ktorá teraz študuje na Estónskej akadémii umení (EKA). Na minci je vyobrazené dievča držiace v ruke vtáka. Okolo siluety dievčaťa sú obilné klasy, kvety a známy slogan Sláva Ukrajine. Návrh sprievodnej mincovej karty je od estónskeho výtvarníka Vladimira Taigera.

Estónska centrálna banka uvoľnila do predaja už 40-tisíc pamätných kariet s mincou na podporu Ukrajiny, každá stojí 18 eur. Prvé výnosy z ich predaja — v celkovej výške viac ako 350-tisíc eur — Estónsko previedlo Ukrajine 24. augusta na počesť Dňa nezávislosti Ukrajiny; v tom čase už bolo predaných viac ako 25-tisíc „ukrajinských“ mincových kariet.

Minca ako symbol podpory Ukrajine

Guvernér estónskej centrálnej banky Madis Müller v utorok informoval, že dvojeurová minca venovaná Ukrajine sa bude predávať inde v Európe. Uviedol, že estónska centrálna banka sa rozhodla vydať túto dvojeurovú mincu ešte v tomto roku, aby pomohla Ukrajine, ktorej to umožní nasmerovať finančnú pomoc tam, kde to bude najviac potrebné.

„Ukrajina v súčasnosti za cenu životov svojich vlastných občanov vedie vojnu za spoločné hodnoty európskeho kultúrneho priestoru a je na nás, aby sme ich v tom naďalej podporovali,“ zdôraznil Müller.

Ďalšie dôležité správy

EBE 60 Brusel - Na snímke estónska premiérka Kaja Kallasová informuje médiá počas príchodu na mimoriadny summit lídrov Európskej únie k situácii na Ukrajine v sídle EÚ v Bruseli 24. februára 2022. FOTO TASR/AP


Estonia's Prime Minister Kaja Kallas speaks with the media as she arrives for an extraordinary EU summit on Ukraine at the European Council building in Brussels, Thursday, Feb 24, 2022. Russia launched a wide ranging attack on Ukraine on Thursday, hitting cities and bases with airstrikes
Neprehliadnite

Estónsko schválilo novú zásielku vojenskej pomoci pre Ukrajinu