Pracovníci firmy Amazon v Británii organizujú svoj prvý oficiálny štrajk, informuje spravodajský portál CNBC.

Štrajk, ktorý má trvať 24 hodín, sa začal v stredu minútu po tom, čo hodiny odbili polnoc. Nespokojní zamestnanci sa majú zhromaždiť pred prevádzkou firmy v anglickom meste Coventry. Odborová organizácia GMB očakáva, že sa tejto iniciatívy zúčastní 300 z celkovo tisíc ľudí zamestnaných v sklade v Coventry.

Podľa CNBC sa pracovníkom nepáči najmä minuloročné zdvihnutie hodinovej mzdy o 50 centov, čo sa rovná zhruba piatim percentám. Štrajkujúci poukazujú na to, že je to ďaleko pod úrovňou súčasnej inflácie a nárast nie je dostatočný na to, aby ním zvládli vykompenzovať náklady na život. Svojho zamestnávateľa tak žiadajú, aby im platil aspoň 15 libier za hodinu.

„Všetci sme videli, aké mala spoločnosť zisky počas pandémie – to ľudí ešte viac nahnevalo,“ vysvetľuje jeden z účastníkov štrajku Darren Westwood.

Zamestnanci okrem toho žiadajú zlepšenie pracovných podmienok, keďže ich už dlho trápi pracovný čas, vysoká miera úrazov, neúprosné pracovné tempo, ako aj agresívne monitorovanie výkonu práce pomocou moderných technológií.

Hovorca spoločnosti Amazon pre CNBC poukázal na skutočnosť, že podiel štrajkujúcich zodpovedá iba jednému percentu všetkých jej zamestnancov v Spojenom kráľovstve. Dodal, že im od roku 2018 stúpol plat až o 29 percent a pripomenul takisto aj jednorazové vyplatenie 500 libier, ktoré malo pracovníkom pomôcť riešiť problémy v oblasti rastúcich životných nákladov.

Pokiaľ ide o Amazon, stredajší štrajk je prvou takouto oficiálnou iniciatívou v Spojenom kráľovstve. Ešte predtým však zamestnanci prestali len tak sami od seba pracovať v auguste a novembri 2022.

Ďalšie dôležité správy

investors
Neprehliadnite

Wall Street sa s Amazonom nemaznal. Investorom by však mala bliknúť zelená