„Erik Tomáš nebude mojím mediálnym poradcom. Mediálny tím budem postupne tvoriť podľa mojich predstáv. Dohodli sme sa, že si Erik Tomáš bude napĺňať svoj mandát,“ povedal v marci P. Pellegrini.

To, že E. Tomáš stále pracuje na Úrade vlády, zistil TREND, keď posielal otázku na tlačové oddelenie Úradu vlády a potvrdenie o jej prečítaní prišlo aj od E. Tomáša.

Samotný E. Tomáš vysvetľuje svoju prítomnosť tým, že bol v týždni po Veľkej noci chorý a nestihol si tak vybaviť všetky formálne náležitosti pre ukončenie pracovného pomeru. „Od pondelka nastupujem na centrálu strany Smer - SD. Zároveň zostávam poslancom NRSR,“ dodal E. Tomáš.

Prístup k vládnemu e-mailovému kontu tak pomáha takmer mesiac po vymenovaní novej vlády E. Tomášovi v jeho novom poslaní. Ako totiž pred mesiacom napísal na Facebooku, jeho „úlohou bude zosúladiť mediálnu politiku strany s mediálnou politikou vlády“. Zároveň bude naďalej vykonávať mandát poslanca.

Dôvod, prečo E. Tomáš neodišiel z Úradu vlády okamžite, je podľa neho dohoda s premiérom a vedúcim úradu, že to urobia až po Veľkej noci, „keďže som odcestoval na sviatky domov na východ. Snáď sa to dá ľudsky pochopiť“.

E. Tomáš sa pohybuje v Smere už dvanásť rokov. V roku 2006, po vzniku prvej vlády R. Fica, sa stal hovorcom ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Predtým pracoval v televízii Markíza, kde monitoroval napríklad aj činnosť polície.

Neskôr sa stal šéfom Ficovej komunikácie. Po voľbách v roku 2016 bol síce zvolený za poslanca v parlamente, ale R. Fico ho nominoval za štátneho tajomníka ministerstva školstva. Nezdržal sa tam však dlho, v kuloároch sa hovorilo, že dôvodom boli nezhody so šéfom SNS Andrejom Dankom.

Vrátil sa preto na post poslanca a opäť sa stal poradcom premiéra R. Fica.

Hovorilo sa o ňom pri kreovaní súčasnej vlády ako o možnom ministrovi kultúry, proti čomu sa však postavila široká kultúrna obec.