Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu opäť vyzval svojho francúzskeho partnera Emmanuela Macrona, aby sa podrobil vyšetreniu svojho duševného stavu.

Podľa agentúry AFP turecký prezident v televíznom prejave z mesta Malatya obvinil Emmanueka Macrona z „posadnutia Erdoganom vo dne v noci". Francúzsky prezident je podľa Erdogana „prípad, preto skutočne potrebuje vyšetrenie svojho duševného stavu".

EBE 33 Ajaccio - Na snímke francúzsky prezident počas prehliadky čestnej stráže v rámci osláv pri príležitosti výročia oslobodenia Ajaccia na ostrove Korzika 9. septembra 2020. Na ostrove Krozika sa koná summit južných krajín EÚ (MED7), ktorý hostí francúzsky prezident Emmauel Macron. FOTO TASR/AP
French president Emmanuel Macron reviews the troops during a ceremony marking the anniversary of the liberation of Ajaccio of Sept.9 1943, in Ajaccio, Corsica island, Wednesday Sept. 9 2020. French Pre
Neprehliadnite

Prezident Macron odsúdil teroristický útok na učiteľa

Erdoganove vyjadrenia odsúdil v nedeľu aj vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell: „Vyjadrenia prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana týkajúce sa prezidenta Emmanuela Macrona sú neprijateľné. Vyzývam Turecko, aby zastavilo túto nebezpečnú špirálu konfrontácie."

Turecký prezident poslal E. Macrona na vyšetrenie aj v sobotu. Prezident  reagoval na túto kritiku, ktorá bola mierená na jeho výroky o ochrane Francúzska pred radikálnym islamom, povolaním francúzskeho veľvyslanca v Turecku na konzultácie.

Macron nerozumie slobode vierovyznania

R. T. Erdogan kritizoval postoj francúzskeho prezidenta k islamu a moslimom, čím narážal na Macronov plán na ochranu sekulárnych hodnôt francúzskeho štátu pred radikálnym islamom. Jeho súčasťou má byť aj prísnejší dohľad nad školskou dochádzkou detí z moslimských rodín a lepšiu kontrolu financovania mešít zo zahraničia.

Čo má táto osoba menom Macron za problém s islamom a moslimami?" rétoricky sa pýtal v sobotu Erdogan na stretnutí svojej vládnej strany v meste Kayseri. Turecký prezident tiež povedal, že Emmanuel Macron podľa neho „nerozumie slobode vierovyznania".

Napätie medzi týmito dvoma svetovými lídrami sa v posledných mesiacoch stupňuje najmä pre rozdielne postoje v rámci viacerých otázok medzinárodných problémov. Macron a Erdogan sa napríklad rozchádzajú v názoroch na boje v Sýrii či Líbyi, ako aj na spor medzi Arménskom a Azerbajdžanom o územie Náhorného Karabachu, v ktorom Ankara otvorene podporuje azerbajdžanskú armádu.