Epidemiologická situácia na Slovensku sa opäť mierne zhoršila. Denne pribudne priemerne 3646 prípadov nákazy novým koronavírusom. Vzrástol aj počet hospitalizovaných z 891 na 1223 pacientov. Na umelej pľúcnej ventilácii je aktuálne 129 pacientov. Od pondelka 1. novembra bude čiernych 24 okresov.

Po stredajšom rokovaní vlády o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) s tým, situácia je pod kontrolou.

V bordovej fáze ich bude 39 okresov a osem okresov sa sfarbí na červeno. Osem ich bude oranžových. Zelený nebude od budúceho týždňa žiaden okres.

Pribúda 10-tisíc zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 týždenne. Stále však nie je približne 180-tisíc ľudí vo veku nad 70 rokov zaočkovaných.

Väčšina pacientov v nemocniciach, konkrétne 79 percent, nie je vôbec alebo nie úplne zaočkovaných. Celkovo je reprofilizovaných 32 percent lôžok.

„Čo je mierne optimistická správa, že počet ľudí na umelej pľúcnej ventilácii sa stále drží na hodnote 120 až 130 ľudí posledných pár dní. Verím, že to, čo je kritické, čiže starostlivosť o pacientov na umelej pľúcnej ventilácii, bude stále na nižších číslach tak, ako je teraz,“ povedal.

Najviac pozitívne testovaných je v kategórii detí a tiež ľudí vo veku od 35 do 50 rokov.

Ľudia stoja v rade na testy pred mobilným odberovým miestom v nemocnici v Michalovciach.
Neprehliadnite

Covid mapa tmavne. Od pondelka bude na Slovensku 24 okresov v čiernej farbe