Zima 2022 môže odštartovať prvú globálnu sezónu „twindémie“ – spojenia dvoch epidémii. Jej prvé prípady sa začali v posledných dňoch objavovať sporadicky po celom svete.

Lockdowny, hygienické opatrenia a sociálne odlúčenie minulý rok spôsobili, že svetom sa šírila prakticky iba jedna epidémia – covidu. Táto situácia sa však v tomto roku už nezopakuje.

Chrípková epidémia

Dlho potlačovaná chrípka vychádza na povrch. Už začiatkom októbra Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) varovalo pred silnou chrípkovou sezónou. Začiatkom nového roka svoje obavy potvrdilo.

V predvianočnom týždni bol na území Európy detegovaný nadpriemerný počet prípadov chrípky. To naznačuje, že sezónna epidémia sa už začala, tvrdí ECDC.  

Počas bežného roka sa chrípkou nakazí 5 až 15 percent populácie, čo spôsobí 3 až 5 miliónov ťažkých prípadov a okolo 650-tisíc úmrtí globálne, tvrdí európska inštitúcia.

Spolu s chorobou covid-19, ktorá je tiež vysoko nákazlivá, hrozí v európskom regióne twindémia. Tá by mohla ďalej zvýšiť záťaž na európsky zdravotný systém.

Prvé prípady superinfekcie

Spojenie SARS-Cov-2 a influenzy môže byť pre človeka značne zaťažujúce. Oba vírusy totiž napadajú dýchací trakt. S rastom infekčnosti omikronu a príchodu chrípkovej sezóny bude počet takýchto prípadov prudko rásť.

Prvé koinfekcie sa objavili už v roku 2020, no boli iba ojedinelé. Omnoho viac prípadov bolo reportovaných v posledných dňoch. Zatiaľ mali iba ľahký priebeh.

V Izraeli to boli dve tehotné ženy, ktoré boli pozitívne testované na covid aj chrípku. V krajine je s chrípkou hospitalizovaných až 2-tisíc ľudí. Prvé prípady „flurony“ (z anglického flu - chrípka - a korona) sa objavili aj v Spojených štátoch, Maďarsku či Brazílii.

Superinfekcia je bežná

Napriek nižšej komplikovanosti nákazy omikronom počet infekcií covidom dosahuje historické rekordy a pravdepodobne bude ešte významne rásť.

Výskumy ukazujú, že zhruba každá piata infekcia covidu je spojená aj s iným patogénom, čo sa označuje ako superinfekcia.

So vznikom epidémie influenzy bude množstvo superinfekcií narastať. Odborníci preto odporúčajú okrem očkovania proti covidu aj očkovanie proti chrípke.

Samotná ECDC však priznáva, že momentálne nie je zrejmé, či súčasná očkovacia látka proti chrípke dokáže byť voči aktuálnemu kmeňu dostatočne účinná.

Existuje však nádej, že v budúcnosti budú už aj vakcíny proti chrípke založené na RNA technológii, čo potenciálne výrazne zvýši ich účinnosť.

Imunita
Neprehliadnite

Ako omikron poráža covid. Svet začal objavovať čaro superimunity