Rakúska energetická spoločnosť OMV potvrdila, že bude platiť za plyn z Ruska v súlade so sankciami, ktoré Európska únia uvalila na Moskvu za inváziu na Ukrajinu. TASR správu prevzala z DPA.

„V každom prípade sa v OMV podriadime sankciám a budeme dodržiavať príslušné smernice," povedal generálny riaditeľ Alfred Stern pri prezentácii štvrťročných výsledkov v piatok vo Viedni.

Možné porušenie sankčného režimu

Rusko oznámilo európskym odberateľom plynu, že od mája zaň musia platiť v rubľoch. Podľa informácií, ktoré získala DPA, má OMV zaplatiť v eurách Gazprombanke, ktorá ich následne prevedie na ruble. Tento postup podľa Európskej komisie neporušuje sankcie Únie.

Stern poprel správy, že OMV mala v úmysle otvoriť si rubľový účet v Gazprombank vo Švajčiarsku, čo by už bolo porušením sankčného režimu. „Neviem o tomto rubľovom účte vo Švajčiarsku," povedal.

Dlhodobé kontrakty

Spoločnosť OMV uzavrela kontrakty na dodávky ruského plynu do roku 2040, napriek plánom Európskej únie stať sa nezávislou od ruského plynu a ropy do roku 2027. Stern odmietol zachádzať do podrobností o budúcnosti týchto kontraktov. „K dnešnému dňu sú dodávky spoľahlivé," povedal s tým, že predpovede sú za súčasných okolností nemožné.

OMV výrazne obmedzil svoje desaťročia trvajúce pôsobenie v Rusku pre vojnu na Ukrajine. V dôsledku nespustenia plynovodu Nord Stream 2, ktorým sa mal transportovať plyn z Ruska do Nemecka, v 1. štvrťroku odpísal približne 2 miliardy eur, uviedol Stern. OMV je jedným z investorov kontroverzného plynovodu, jeho upravený prevádzkový zisk sa však aj napriek odpisom v 1. štvrťroku strojnásobili na 2,62 miliardy eur z 870 miliónov eur v rovnakom období vlani. Prispel k tomu strmý nárast cien ropy.

Ďalšie dôležité správy

JB 16 Bern - Švajčiarsky federálny prezident Ignazio Cassis počas tlačovej konferencie v Berne 28. februára 2022. Švajčiarsky prezident Ignazio Cassis v pondelok oznámil, že jeho krajina prijala sankcie voči Rusku. Opatrenia sú podľa neho rovnaké, ako sankcie zo strany Európskej únie. TASR o tom informovala na základe informácií od AFP a Reuters.
Neprehliadnite

Švajčiarsko bude rozhodovať prípad od prípadu, či obmedzí nákupy ruských komodít