Tripartita sa v pondelok dohodla na pomoci energeticky náročným podnikom v súvislosti so zvýšenými cenami energií. Počas rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR to oznámil premiér Eduard Heger spolu s ďalšími predstaviteľmi vlády a zástupcami sociálnych partnerov. Pomôcť to má približne 50-tisíc zamestnancom pracujúcim v energeticky náročných podnikoch. Na tento rok by táto podpora mala predstavovať sumu 40 miliónov eur.

Premiér priblížil, že energeticky nároční zamestnávatelia prišli s konkrétnym návrhom, na ktorom sa dohodli a ktorý sa bude realizovať. Malo by ísť o aktivovanie už existujúcej schémy pomoci. Minister práce Milan Krajniak ozrejmil, že pomoc energeticky náročným podnikom znamená istotu pre približne 50-tisíc zamestnancov, ktorí pracujú v takýchto podnikoch.

Štátny tajomník Ministerstva financií SR Marcel Klimek skonštatoval, že riešenie pre energeticky náročné podniky bude rýchle a rozpočtovo zodpovedné. Vyčíslil, že na tento rok bude predstavovať položku v objeme 40 miliónov eur.

„Bude sa odvíjať od energetickej náročnosti, respektíve od distribučných taríf, ktoré tieto energeticky náročné podniky platia," priblížil.

Zároveň plánuje Ministerstvo hospodárstva SR rokovať ďalej a hľadať riešenie s veľkými zamestnávateľmi na budúci rok. Štátny tajomník rezortu hospodárstva Peter Švec dodal, že chcú hľadať najlepšiu alternatívu, aby uchránili ekonomiku aj priemysel a mali pod kontrolou zamestnanosť.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) počas rokovania na 72. schôdzi parlamentu v Bratislave 27. septembra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Hlas-SD si nemyslí, že súčasná vláda masívne pomáha ľuďom