Ropná firma Saudi Aramco predá za 12,4 miliardy dolárov investorskej skupine vedenej firmou EIG podiel vo svojej spoločnosti pre správu ropovodov. Skupina v tejto novovytvorenej firme Aramco Oil Pipelines získa 49-percentný podiel a právo vyberať po dobu 25 rokov poplatky za ropu prepravenú prostredníctvom siete ropovodov spravované firmou Aramco. EIG to podľa agentúry Bloomberg uviedla vo svojom oznámení. Je to jedna z najväčších svetových transakcií v oblasti energetickej infraštruktúry.

EIG oznámila, že uzavrela so Saudi Aramco zmluvu o prenájme a spätnom prenájme. Na jej základe konzorcium investorov získa v novovzniknutej Aramco Oil Pipelines Company, ktorej celková hodnota činí 25,3 miliardy dolárov, podiel spolu s právom vyberať po dobu 25 rokov poplatky za ropu prepravenú prostredníctvom sietí ropovodov spravovaných firmou Aramco. Saudi Aramco však bude potrubie aj naďalej vlastniť.

Oil Tanker Held Up By Stowaways Off The British South Coast Heads For Port
Neprehliadnite

Ropa otočila a klesá. Hlavným dôvodom sú nové obmedzenia v Európe kvôli horším číslam codid-19

Podľa Bloombergu je dohoda súčasťou snahy Saudskej Arábie otvoriť sa zahraničným investíciám a použiť peniaze na diverzifikáciu svojej ekonomiky. Úbytok aktív obrovskej štátnej energetickej spoločnosti, ktorá je najväčšou ropnou firmou na svete, jej pomáha udržiavať výplatu akcionárom a poskytuje prostriedky pre investície do ropných polí a do rafinérskych projektov. Saudi Aramco vyplatila vlani dividendu 75 miliárd dolárov - najvyššiu, akú kedy akcionárom odovzdala firma obchodovaná na burze. Väčšina sumy odišla štátu.

Spoločnosť Saudi Aramco sa po svojom vstupe na burzu, kde v roku 2019 získala za menej ako dve percentá svojich akcií 25,6 miliardy dolárov, stala čo do trhovej hodnoty treťou najväčšou firmou na svete. Pred ňou sú len Apple a Microsoft. Najziskovejší podnik na svete zabezpečuje zhruba 12 percent svetovej produkcie ropy.

EIG sídli vo Washingtone a na celom svete vlastné energetická aktíva za 22 miliárd dolárov. „Táto transakcia skvele zapadá do filozofie firmy EIG, ktorá je založená na investovanie do vysoko kvalitných aktív a generovanie zisku z kriticky dôležité infraštruktúry,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ firmy EIG Robert Blair Thomas.