Emisie štátnych dlhopisov vo svete dosiahnu tento rok viac než 10 biliónov dolárov. To znamená o takmer tretinu vyšší objem dlhopisov než v období spred pandémie. Uviedla to v najnovšej správe agentúra S&P Global Ratings.

S&P Ratings uviedla, že 137 štátov tento rok emituje dlhopisy v objeme 10,4 bilióna dolárov (9,48 bilióna eur).

O tretinu menej

V porovnaní s najkritickejším pandemickým rokom 2020 to bude zhruba o 30 pecent menej, na druhej strane až o takmer tretinu viac než v priemere v rokoch 2016 až 2019.

„Sprísňovanie menovej politiky bude tlačiť nahor náklady na obsluhu dlhu," uviedli analytici S&P.

Komplikácie pre krajiny

„To bude znamenať ďalšie komplikácie pre krajiny, ktoré neboli schopné naštartovať rast ekonomiky, znížiť svoju závislosť od financovania v zahraničných menách a ktoré majú úroky z dlhopisov už teraz v priemere veľmi vysoké," dodali analytici.

Emisie štátnych dlhopisov v prípade rozvíjajúcich sa ekonomík Európy, ďalej krajín Blízkeho východu a Afriky (EMEA), vzrastú podľa S&P do konca tohto roka o 253 miliárd na 3,4 bilióna dolárov.

Očakáva sa, že najväčším emitentom bude z tohto regiónu Egypt, ktorý by tak mal z prvej pozície vytlačiť Turecko.

Severoafrická krajina, ktorá medzičasom požiadala o pomoc Medzinárodný menový fond (MMF), podľa odhadov analytikov S&P emituje v tomto roku dlhopisy za zhruba 73 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Fed Vice Chair Nominee Lael Brainard Testifies Before Senate Banking Committee
Neprehliadnite

Fed musí konať rýchlo a agresívne s cieľom spomaliť infláciu