Európska agentúra pre lieky (EMA) oznámila, že začala s priebežným hodnotením lieku na liečbu ochorenia Covid-19 od britskej spoločnosti GlaxoSmithKline a firmy Vir Biotechnology. EMA tak formálne začala proces potrebný pre schválenie lieku a jeho predaj na území Európskej únie.

JB 25 Chang-čou - Zdravotná sestra vyberá balenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinovac počas očkovania vo vakcinačnom centre v čínskom meste Chang-čou 23. marca 2021. Čínska biofarmaceutická spoločnosť Sinovac oznámila, že jej vakcína CoronaVac proti ochoreniu COVID-19 je bezpečná a účinná aj u detí vo veku od troch do 17 rokov. Informovala o tom v utorok agentúra AP. FOTO TASR/AP

A nurse takes out pack of doses of Sinovac COVID-19 vaccine from a refrigerator at a com
Neprehliadnite

EMA začala prebežné posudzovanie vakcíny spoločnosti Sinovac

Výbor pre humánne lieky (CHMP) agentúry EMA zatiaľ skúma dáta z testov vykonaných v laboratóriách a na zvieratách, ďalšie výsledky testovania dostane EMA od výrobcu neskôr. EMA bude posudzovať, či môže podanie lieku zabrániť hospitalizácii alebo smrti ambulantných pacientov, ako naznačili doterajšie výsledky testov.

Pre definitívny verdikt o pomere prínosu a rizík EMA rozhodne až na základe väčšieho objemu dát. Termín rozhodnutia bude podľa EMA závisieť od rýchlosti dodania dát z klinických štúdií. Sotrovimab, známy tiež pod názvami VIR-7831 a GSK4182136, sa naviaže na proteíny vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19. Keď sa protilátka na tento proteín naviaže, znemožní vírusu vstupovať do buniek ľudského tela.