Európska agentúra pre lieky (EMA) schválila v piatok použitie vakcíny od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech pre deti vo veku od 12 do 15 rokov. EMA o tom informovala na Twitteri.

Ako píše agentúra AFP, ide o prvú očkovaciu látku proti chorobe Covid-19 schválenú v Európskej únii (EÚ) pre túto vekovú kategóriu. EMA začala posudzovať použitie vakcíny na tento účel začiatkom mája.

Rozhodnutie tohto regulačného úradu EÚ je založené na štúdii viac ako 2-tisíc detí v Spojených štátoch, ktorá preukázala, že vakcína je bezpečná a efektívna, priblížila agentúra AP. Výskumníci budú zdravie účastníkov tejto štúdie sledovať ešte ďalšie dva roky.

Na archívnej snímke z 10. januára 2021 zamestnankyňa z Bavorského Červeného kríža (BRK) vyberá zo špeciálnej chladničky ampulky s vakcínou Biontech/Pfizer proti koronavírusu SARS-CoV-2 v očkovacom centre v nemeckom meste Pfaffenhofen an der Ilm. Konzorcium Pfizer/BioNTech v pondelok 1. februára 2021 prisľúbilo, že v prvom kvartáli tohto roka dodá do EÚ dohodnuté množstvo vakcín proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus. V druhom kvartáli posky
Neprehliadnite

Vakcína od Pfizeru môže byť skladovaná v chladničkách až mesiac, rozhodla EMA

Konzorcium Pfizer/BioNTech koncom marca oznámilo, že jeho vakcína proti koronavírusu má vo vekovej kategórii 12-15 rokov 100-percentnú účinnosť pri prevencii symptomatického priebehu pľúcnej choroby Covid-19. Doteraz túto vakcínu v EÚ podávali len osobám nad 16 rokov.

Kanada 5. mája použitie tejto vakcíny pre ľudí vo veku 12-15 rokov schválila ako prvá krajina na svete. Spojené štáty ju pre túto vekovú kategóriu odobrili 10. mája.