Najbohatší muž sveta Elon Musk minulý mesiac odkúpil Twitter, čo spustilo lavínu žiadostí o uvoľnenie obmedzení týkajúcich sa používania tejto mikroblogovacej platformy. Ich autormi sú najmä diplomati a novinári z Číny a Ruska, no nájdu sa medzi nimi aj nejakí džihádisti, píše Politico.

Ich prosby však nateraz ostali nevyslyšané.

Vycítili príležitosť

Pravicové extrémistické skupiny Západu berú Muskovo prevzatie kontroly nad Twitterom ako znamenie, že si na tejto sociálnej sieti môžu dovoliť uverejňovať čo sa im zachce. Často pritom ide o nenávistný a miestami až nezákonný obsah.

Čínske a ruské štátom podporované účty na Twitteri teraz začali rozmýšľať rovnako. Oháňajú sa pritom slobodou prejavu a od Muska žiadajú, aby z ich profilov odobral označenia, ktoré jasne hovoria o ich napojení na Peking či Moskvu. Ľudia za týmito účtami sa chcú vyjadrovať slobodnejšie, a to aj o citlivých témach, akou je ruská vojna na Ukrajine.

Zástupcovia sociálnej siete Twitter vec nekomentovali, no vo svojich predchádzajúcich vyhláseniach jasne zdôraznili, že politika v oblasti nenávistného obsahu sa od Muskovho nástupu nezmenila.

Tlak, ktorému tento najbohatší muž sveta čelí, je testom jeho ochoty kontrolovať Twitter. V súvislosti s jeho vedúcim postavením sa začínajú kopiť obavy, že sociálna sieť by sa mohla stať oveľa toxickejším miestom pre politické diskusie a potenciálne by mohla do väčšej miery podnecovať k zahraničnému zasahovaniu do západných demokracií či
prejavom násilného extrémizmu.

Zviezli sa na vlne

Po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin vo februári napadol Ukrajinu, zaviedla EÚ voči Rusku sankcie. Patrí medzi ne aj zákaz uverejňovania obsahu ruských médií, akými sú agentúry RT a Sputnik. Vedeniu Twitteru bolo z tohto dôvodu nútené prijať svoje vlastné obmedzenia, ktoré platili aj mimo 27 krajín EÚ.

Šéfredaktorka Margarita Simonjanová či ďalší významní novinári z RT napísali Muskovi pár dní pred jeho prevzatím správy, v ktorých ho vyzvali, aby ukončil takzvané tieňové zákazy vzťahujúce sa na štátne spravodajské organizácie. RT napríklad priamo ovplyvňovali tak, že sa jej obsah na Twitteri počas vyhľadávania nezobrazoval.

„Elon, keďže vášnivo podporuješ slobodu prejavu, čo tak zrušiť zákazy pre účty agentúr RT a Sputnik a zrušiť tieňový zákaz aj pre môj účet?“ napísala Simonjanová na Twitteri.

Nový trend zlákal aj čínskych používateľov. Zatiaľ čo domáce obyvateľstvo má túto mikroblogovaciu sieť Pekingom zakázanú, miestni diplomati a štátne média ju opakovanie využívajú na šírenie svojej propagandy alebo jej prostredníctvom útočia na iných používateľov, ktorí sa opovážili kritizovať Komunistickú stranu Číny.

Musk sa neocitol iba pod tlakom autoritárskych vlád, ale aj stúpencov Islamského štátu. Džihádistická komunita privítala zmenu majiteľa sociálnej siete a vníma ju ako šancu na veľký návrat do online priestoru. Posledných sedem rokov totiž Twitter moderoval jej príspevky, ktoré boli často veľmi surovej a explicitnej povahy.

Ďalšie dôležité správy

WA 4 archív San Francisco - Na archívnej snímke z 26. októbra 2022 Elon Musk vstupuje s umývadlom v ruke do sídla spoločnosti Twitter v San Franciscu. Miliardár a podnikateľ Elon Musk sa stal výhradným riaditeľom sociálnej siete Twitter po tom, ako skompletizoval jej nákup za 44 miliárd dolárov a rozpustil jej predstavenstvo.  K naplneniu prevzatia spoločnosti Twitter Muskom podľa týchto dokumentov došlo 27. októbra 2022 a miliardár sa tým stal
Neprehliadnite

Elon Musk kúpil Twitter. Čo stojí za jeho rozhodnutím?