Predaj elektrických áut v Európe v decembri po prvý raz predbehol predaj naftových modelov. Viac než jedna pätina nových áut predaných naprieč 18 európskymi trhmi vrátane trhu Spojeného kráľovstva boli poháňané výlučne batériami.

Štedré štátne dotácie

Naftové autá vrátane naftových hybridov predstavovali menej než 19 percent predaja. Vyplýva to z údajov, ktoré pre Financial Times zozbieral nezávislý analytik Matthias Schmidt.

Vďaka štedrým štátnym dotáciám v Nemecku a inde vo svete, ako aj prísnym predpisom zavedeným v roku 2020, ktoré nútia EÚ výrobcov predávať viac nízkoemisných vozidiel, predaje elektrických vozidiel neustále stúpajú.

Tento trend vzrástol v poslednom štvrťroku minulého roka, keď spoločnosť Tesla dokázala, že sa vie lepšie prispôsobiť problémom s dodávateľskými reťazcami v oblasti polovodičov a dodala na trh rekordných 309 000 elektrických áut, píše Financial Times.

Pokuty z Bruselu

Európski výrobcovia áut takisto pretláčali predaj elektrických vozidiel v decembri s cieľom znížiť svoju uhlíkovú stopu a vyhnúť sa pokutám z Bruselu. V dôsledku toho bolo vtedy vo východnej Európe predaných 176 000 batériou poháňaných elektrických vozidiel.

Toto množstvo predstavuje rekordný počet. Predaj naftových áut neustále klesá odkedy sa zistilo, že Volkswagen podvádzal pri emisných testoch pre naftové motory namontované v 11 miliónoch autách. V decembri 2021 sa predalo okolo 160 000 naftových modelov.

Elon Musk
Neprehliadnite

Od čias benzínového kráľa Rockefellera nebol väčší miliardár. Strieda ho Musk s elektromobilmi