Ekologickí aktivisti, ktorí pred dvoma rokmi v Londýne spôsobili niekoľko dní dopravného chaosu, oznámili, že na budúci týždeň spustia akcie vo finančnej štvrti mesta.

City podporuje uhlík

Hnutie Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu) uviedlo, že očakáva účasť tisícov aktivistov na protestoch, ktoré sa začnú v pondelok a budú trvať dva týždne. Aktivisti združení v tomto hnutí obviňujú firmy sídliace vo finančnej štvrti z toho, že pomáhajú podnecovať zmeny klímy.

„Zameriame sa na mesto Londýn, pretože je načase, aby ľudia pochopili skutočný prínos Británie k tejto kríze,“ povedal novinárom právnik a aktivista Tim Crosland.

Extinction Rebellion pravidelne organizuje demonštrácie zamerané proti bankám, finančným inštitúciám, energetickým firmám a mediálnym organizáciám.

„Londýnske City je hlavným sponzorom uhlíkovej ekonomiky. Podieľa sa na tvorbe 15 percent globálnych emisií uhlíka. Je sídlom ropných spoločností BP, Shell, Glencore, Anglo American a ruských ropných a plynárenských firiem Gazprom a Rosneft,“ doplnil Crosland.

Blokovali centrum 11 dní

Hnutie Extinction Rebellion počas 11 dní trvajúcej akcie v roku 2019 zastavilo dopravu vo veľkej časti centra Londýna. Dostalo sa tým do mediálneho popredia, ale zároveň si vyslúžilo kritiku zo strany niektorých politikov pre narúšanie verejného poriadku.

Správa Medzivládnej komisie pre zmenu klímy zo začiatku tohto mesiaca varovala, že globálne otepľovanie je „nebezpečne blízko vymknutiu sa spod kontroly“.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov OSN) António Guterres dokument nazval „červeným kódom pre ľudstvo“. V novembri sa uskutoční klimatický summit COP26 v škótskom Glasgowe. Jeho cieľom je prijať ambicióznejšie opatrenia v oblasti ochrany klímy.

TASR/AP
Neprehliadnite

Ekologickí aktivisti zablokovali v Británii sklady McDonald's. Chcú zakázať mäso v menu