Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vo štvrtok vyzvalo krajiny, aby sa v boji proti novému koronavírusu zamerali na prvotný vakcinačný program a nie na podávanie tretej dávky očkovacej látky. Tú viaceré krajiny začali používať s cieľom zastaviť šírenie nákazlivejšieho variantu delta. Informovala o tom agentúra AP.

Tretia dávka zatiaľ nie je potrebná

ECDC uvádza, že schválené vakcíny proti covidu sú „v súčasnosti vysoko účinné" pri obmedzovaní dosahov ochorenia Covid-19. „Prioritou by teraz malo byť očkovanie všetkých jednotlivcov, ktorí sú oprávnení na podanie vakcíny a dosiaľ odporúčané očkovanie neabsolvovali," vyhlásilo ECDC.

ECDC tvrdí, že aplikovanie dodatočných dávok by sa malo zvážiť v prípade ľudí so „závažne oslabeným imunitným systémom", ak im prvé dve dávky neposkytnú dostatočnú ochranu. Podľa ECDC však „neexistuje nevyhnutná potreba podávania podporných dávok vakcín plne zaočkovaným jednotlivcom v bežnej populácii".

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v obchodnom centre Eperia na Ulici Arm. Gen. Svobodu na sídlisku Sekčov v Prešove jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson&Johnson. Prešovský samosprávny kraj toto očkovanie v obchodnom centre realizoval bez termínu na počkanie pre všetkých záujemcov vo veku 16 rokov a viac. V Prešove 18. júla 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Podávanie tretej dávky vakcíny by malo byť schválené čo najskôr, tvrdí virológ Klempa

AP pripomína, že vakcíny proti covidu schválené v USA a EÚ zaisťujú veľmi silnú ochranu pred ťažkým priebehom ochorenia a prípadným úmrtím; ich schopnosť zabrániť nákaze sa však značne oslabuje v súvislosti s variantom delta.

EÚ má dostatok vakcín

Hovorca Európskej komisie Stefan De Keersmaecker vo štvrtok uviedol, že euroblok má dostatok dávok vakcín pre prípad, že vedecké dôkazy ukážu nevyhnutnosť podávania i tretej dávky v širokej populácii. V tejto súvislosti oznámil, že EÚ uzavrela zmluvu s výrobcom vakcíny Pfizer/BioNTech na dodanie 1,8 miliardy ďalších dávok v rokoch 2021 - 2023, ako aj kontrakt s firmou Moderna na 150 miliónov dávok očkovacích látok.

generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus
Neprehliadnite

WHO: Vyspelé krajiny by mali počkať s treťou dávkou, vakcín nie je dosť pre chudobných

Francúzsko začalo v stredu podávať tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu ľudom starším ako 65 rokov a ohrozeným skupinám. Podobné kroky zvažujú prijať i španielske zdravotnícke úrady. V stredu tamojšia rada odborníkov na vakcíny odporučila tretiu dávku pre osoby s oslabeným imunitným systémom, akými sú napríklad tí, čo absolvovali transplantáciu. Tretiu dávku chce pre zhruba pol milióna ľudí s veľmi oslabenou imunitou ponúkať i Británia.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pred dvoma týždňami kritizovala bohaté krajiny za to, že sa náhlia s podávaním tretích dávok vakcín proti ochoreniu Covid-19, pričom milióny ľudí na svete ešte nedostali ani prvú dávku.