Európska centrálna banka (ECB) je ochotná „ísť tak ďaleko, ako to bude potrebné" v boji s infláciou, ktorá sa podľa všetkého udrží na nežiaduco vysokej úrovni ešte nejaký čas. Povedala to v utorok prezidentka ECB Christine Lagardová. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Zrýchľovanie inflácie je obrovskou výzvou. Pôjdeme tak ďaleko, ako to bude potrebné s cieľom stabilizovať infláciu v strednodobom horizonte na úrovni nášho inflačného cieľa," povedal Lagardová počas výročnej konferencie ECB o menovej politike v portugalskej Sintre. Inflačný cieľ ECB je stanovený na úrovni 2 percent.

Medziročná miera inflácie v eurozóne zrýchlila v máji na 8,1 percenta, čo predstavuje historické maximum. Pod rekordnú infláciu sa veľkou mierou podpísala ruská invázia na Ukrajinu z konca februára, ktorá viedla k prudkému rastu cien energií a potravín. Údaje o vývoji inflácie za mesiac jún budú zverejnené v piatok 1. júla.

Ďalšie dôležité správy

PK 5 Islamabád - Stúpenci vzdorujúceho bývalého pakistanského premiéra Imrana Chána skandujú a pochodujú k parlamentu počas protestu proti vláde v pakistanskej metropole Islamabád vo štvrtok 26. mája 2022. Imran Chán vo štvrtok varoval pakistanskú vládu, aby v najbližších šiestich dňoch vyhlásila nové voľby, inak bude opäť pochodovať na hlavné mesto spolu s 3 miliónmi ľudí. FOTO TASR/AP 

Supporters of ousted Pakistani Prime Minister Imran Khan chant slogans during in an anti-government rally, i
Neprehliadnite

Najhoršia forma inflácie: drahé potraviny aj palivá. Ľudia sa búria, slabé ekonomiky padnú