ECB dnes uviedla, že rozhodnutie je súčasťou jej snahy pripojiť sa k boju proti zmene klímy.

Ich úplné vylúčenie nie je správny prístup

ECB dlhodobo tvrdí, že boj proti zmene klímy je dôležitý pre udržanie finančnej stability. Dnešné oznámenie je jedným z najväčších krokov v rámci jej snáh podpory ekologickejšieho prístupu.

Od októbra tak ECB plánuje peniaze získané zo splatných podnikových dlhopisov znovu investovať do dlhu firiem s nižšími emisiami skleníkových plynov, ambicióznejšími cieľmi v oblasti znižovania emisií oxidu uhličitého a lepším zverejňovaním informácií súvisiacich s klímou.

Zatiaľ zo svojho investičného portfólia banka nevylúčila žiadnu firmu v nádeji, že tým bude pozitívne pôsobiť na veľkých znečisťovateľov, pretože firmy, ktoré v súčasnosti najmenej dbajú na ochranu životného prostredia, budú musieť podniknúť veľké investície.

„A preto sme si povedali, že ich úplné vylúčenie nie je správny prístup," uviedla členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová, ktorá v banke vedie oddelenie operácií na trhu.

„Chceme všetky tieto spoločnosti motivovať k tomu, aby viac dbali na ochranu životného prostredia," citovala ju agentúra Reuters.

Prihliadať budú na minulé výsledky firiem

ECB nakupovala firemné dlhopisy v posledných zhruba desiatich rokoch v rámci svojej mimoriadne uvoľnenej menovej politiky. Nákupy nových dlhopisov sa už skončili, peniaze zo splatených dlhopisov však chce ECB opätovne investovať na trhu počas neobmedzeného obdobia.

Pri aktuálnom rozhodovaní o investíciách bude ECB prihliadať na minulé výsledky firiem, ich plánované ciele znižovania emisií oxidu uhličitého a zverejňované údaje.

Bude vychádzať len z verejne dostupných informácií a nebude informovať, ktoré podiely znížila alebo zvýšila.
ECB tiež plánuje obmedziť podiel aktív vydaných veľkými znečisťovateľmi, ktoré môžu banky dávať do zástavy pri požičiavaní peňazí od ECB.

Ďalšie dôležité správy

Šéfka ECB Christine Lagardová
Neprehliadnite

Najvyššiu mieru inflácie zaznamenali v júni tri pobaltské krajiny, Slovensko je štvrté