V prípade týchto čísel vedci rátali s doterajšou intenzitou leteckej dopravy. Pri predpoklade zníženia počtu letov v dôsledku obmedzenia spojov do postihnutých oblastí, k čomu pristupuje čoraz viac leteckých spoločností, Francúzsku stále zostáva 25-percentné riziko zavlečenia nákazy a v prípade Británie je to 15 percent.
„Je to naozaj lotéria,“ povedal expert na vírusy Derek Gatherer z britskej Lancasterskej univerzity, ktorý sleduje najhoršiu epidémiu eboly v dejinách.
Nová smrtiaca epidémia sa začala v západnej Afrike tento rok v marci. Doteraz si vyžiadala 3 400 obetí a takmer 7 200 ľudí nakazila. Podľa odborníkov sa šíri čoraz rýchlejšie. Medzi najpostihnutejšie krajiny patrí Guinea, Sierra Leone a Libéria. Ale prípady zavlečenia eboly človekom, ktorý o svojej nákaze nevedel, sa už objavili v Nigérii, Senegale a najnovšie aj v USA. Tam bola ebola diagnostikovaná v utorok u muža, ktorý priletel z Libérie. Muž je hospitalizovaný v Dallase a jeho lekári už v sobotu prekvalifikovali jeho stav na kritický.
Z ďalších európskych krajín má podľa vedcov 40-percentné riziko zavlečenia eboly Belgicko, kým Španielsko alebo Švajčiarsko majú nižšie riziko vyčíslené asi na 14 percent.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nevydala žiadne cestovné obmedzenia, naopak, povzbudzuje aerolínie, aby do najviac postihnutých krajín naďalej lietali. Časť letov už zrušili napríklad letecké spoločnosti British Airways a Emirates.
Riziko sa mení každý deň, povedal Alex Vespignani z Bostonskej univerzity, ktorý výskum viedol. „Náš zoznam rizík stanovuje mieru pravdepodobnosti. Táto pravdepodobnosť však vzrastá, a to pre každého,“ povedal Vespignani v telefonickom rozhovore pre agentúru Reuters. „Ide len o to, kto bude mať väčšie a kto menšie šťastie.“
Pacienti nakazení ebolou sú najviac nákazliví v posledných štádiách choroby, keď prepukne vnútorné a vonkajšie krvácanie, úporné zvracanie a hnačka. Choroba môže mať inkubačnú dobu až 21 dní, čo znamená, že ľudia nemusia celé týždne vedieť o tom, že sú nakazení, pretože nemajú žiadne symptómy.
Voľný pohyb osôb v rámci Európskej únie znamená, že by niekto, kto o svojej nákaze ebolou netuší, mohol ľahko prejsť cez niekoľko susedných štátov, kým začne cítiť, že je chorý a vyhľadá pomoc.
Napriek tomu je však podľa odborníkov riziko, že by sa ebola viac rozšírila alebo prerástla do epidémie v niektorej z bohatých, rozvinutých krajín, veľmi nízka.