Dvojtýždňový lockdown, žiadne plošné zatváranie škôl a čiastočné odškodnenie podnikateľov. Ako informuje Denník N, na týchto základných myšlienkach sa dohodli koaliční lídri v pondelok. Opatrenia by mala v stredu schváliť vláda. 

Na snímke druhá v popredí prezidentka SR Zuzana Čaputová a tretí v pozadí minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas návštevy Nemocnice Ružinov, kde sa boli pozrieť na Oddelenie intenzívnej medicíny, 23. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Čaputová: Prestaňte šíriť bludy, potrebujeme lockdown, boj s pandémiou prehrávame

Medzi opatreniami by mal byť aj zákaz nočného vychádzania a zatvorenie hotelov, reštaurácií, kaviarní, kaderníctiev aj fitnescentier. Okienkový predaj zostáva otázny. 

Podľa spravodajského portálu by mal byť povolený pohyb ľudí do zamestnania, škôl, k lekárovi a do potravín. Kontrola režimu OTP by sa mala realizovať pri nástupe do zamestnania a samotestovanie školákov.

Mierna výhoda zaočkovaných

Nezaočkovaní by mali po novom môcť ísť len na nákup potravín, do lekárne, drogérie alebo novinových stánkov. Tí, ktorí už absolvovali očkovanie proti covidu-19 by mali mať výhodu v tom, že môžu navštíviť aj predajne obuvi či oblečenia. 

Lockdown sa však po dvoch týždňoch nemusí končiť, dodáva webový portál. Približne po desiatich dňoch zasadnú odborníci a koaliční partneri a vyhodnotia situáciu.

Preťažené nemocnice

Vládna koalícia sa dohodla na opatreniach, predstaviť ich má až v stredu potom, ako ich prijme vláda. Tvrdia to podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga a šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. Šeliga pre TASR povedal, že opatreniami chcú pomôcť preťaženým nemocniciam a motivovať k očkovaniu proti covid-19. Podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS Anny Zemanovej diskusia v koalícii ešte pokračuje a uzavrie sa v stredu.

koronavírus
Neprehliadnite

Covid-19: Počet hospitalizácií na Slovensku prudko vzrástol, pribudli aj desiatky úmrtí

Nepovedali, či pôjde o tvrdý lockdown alebo iba sprísnenie súčasných opatrení bez úplného uzavretia krajiny.

,,Dohoda na konkrétnych opatreniach bola jednohlasná. Všetky presné a jasné informácie podľa spoločnej dohody oznámi pán premiér s koaličnými lídrami," povedal Šeliga.

Ešte nie je dohodnuté

Všetci štyria partneri sa podľa Šipoša dohodli, že výsledok oznámia spoločne v stredu po zasadnutí vlády. ,,Dospelo sa k dohode všetkých, museli sme dôjsť ku kompromisu, každý mal nejaké návrhy. Podstatné je, aby to bolo jednotné, zrozumiteľné a pomohlo to našim zdravotníkom v nemocniciach," dodal pre TASR.

Zemanová uviedla, že koalícia nie je dohodnutá a rokuje. ,,Je snaha o dohodu, aby všetko bolo prijaté konsenzom, stále v koalícii prebiehajú rokovania, uzavrie sa to na vláde," priblížila s tým, že v utorok večer má o opatreniach rokovať aj poslanecký klub SaS.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO), ako aj viacerí predstavitelia vlády v pondelok potvrdili, že sa hovorí o zavedení tvrdého lockdownu pre všetkých. O návrhoch rokovala v pondelok večer koaličná rada.

covid-19, očkovanie, Rusko
Neprehliadnite

Sprísnili sa opatrenia proti covidu-19, má ísť o lockdown pre nezaočkovaných