Súťažným prácam dominovala téma pandémie. Okrem iného mapovali fotografi sociálne a spoločenské témy, otázky chudoby a sociálneho vylúčenia doma i v okolitých krajinách.

Hlavnú cenu súťaže Grand Prix získal študent Daniel Stehlík zo Žiliny, ktorý zachytil zdravotníkov v ochranných odevoch v provizórne postavenom stane počas pandémie koronavírusu.

Fotografia s názvom #SpoločnáZodpovednosť je podľa slov predsedu poroty Kadira van Lohuizena dôkazom toho, že prichádza nová generácia fotografov, ktorá vníma realitu inak, než sme boli zvyknutí. „Od aktualít sa prechádza k hlbším príbehom,“ dodal.

Bratislava nie je betónová džungľa

Osobitnú cenu, Grant Bratislavy 2021, získal Matej Kalina z vyfavateľstva News and Media Holding, kam patrí aj TREND, za sériu fotografií s názvom Tapiola na Dunaji.

Projekt je netradične zameraný na hlavné mesto z vtáčej perspektívy. Poukazuje na fakt, že Bratislava je ako jedna z mála svetových metropol skutočne zeleným mestom.

„Projekt sa snaží vzbudiť povedomie o kvalite života a možnostiach, ktoré svojim návštevníkom a obyvateľom ponúka hlavné mesto. Bratislava je často vykresľovaná ako betónová džungľa, pričom tieto fotografie dokazujú, že vo veľkej miere je opak pravdou,“ vykreslila porota dôvod výberu práve tohto projektu na ocenenie Grant Bratislavy.

Prihlásené fotografie hodnotila porota v zložení: Kadir van Lohuizen – predseda poroty z Holandska, profesionálny fotograf a spoluzakladateľ fotoagentúry NOOR, Azu Nwagbogu z Nigérie – zakladateľ a riaditeľ Nadácie afrických výtvarníkov; Roman Vondrouš (ČR) – držiteľ ocenenia World Press Photo a fotoreportér Českej tlačovej kancelárie; Jindřich Štreit (ČR) – fotograf a vysokoškolský pedagóg a Jana Hojstričová (SR) – fotografka a pedagogička, ktorá je zároveň aj garantom projektu.

Výstava víťazných prác bude verejnosti prístupná bezplatne od 25. septembra 2021 do 30. októbra 2021 vo verejnom priestore na Vajanského nábreží (pri Propeleri) v Bratislave.

Výsledky Slovak Press Photo 2021

AKTUALITA

Samostatná fotografia

1. miesto Daniel Stehlík – #SpoločnáZodpovednosť (zo série), študent

Finalista Tomáš Benedikovič – Ukradnutý 17. november (zo série), Denník N

Séria

1. miesto: Branislav Račko – Protest, profesionálny fotograf, Nový čas

Finalisti: David Ištok – Ďalší rozsudok, profesionálny fotograf, aktuality.sk

Michal Hanko – Vládnutie, profesionálny fotograf, Nový čas

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa