Dve dávky koronavírusovej vakcíny Pfizer majú len 22,5 percentnú účinnosť proti symptómom spôsobených variantom omikron, ale môžu zabrániť ťažkému priebehu ochorenia, uviedol na základe laboratórnych testov Africký inštitút pre zdravotnícky výskum so sídlom v juhoafrickom Durbane. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Po „delte“ začal presne pred týždňom strašiť svet nový variant z Afriky, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia pomenovala „omikron“.
Neprehliadnite

Omikron je štyrikrát nákazlivejší ako delta, otázna bude reakcia v zaočkovaných krajinách

Výskum sa opieral o vzorky krvnej plazmy 12 pacientov zaočkovaných dvoma dávkami vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech. Juhoafrickí vedci zistili, že oproti kmeňu zistenému v Číne pred takmer dvoma rokmi, sa po podaní vakcíny Pfizer-BioNTech SE pri variante omikron vytvorí až 41-násobne menej protilátok.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Komenského ulici v Banskej Bystrici 28. novembra 2021. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Budeme potrebovať štvrtú dávku vakcíny skôr? Omikron spôsobuje vrásky aj firme Pfizer

To „v podstate narušuje schopnosť tejto vakcíny chrániť proti infekcii,“ uviedol v tlačovej správe šéf ústavu Alex Sigal.

Na snímke očkovanie 3. dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v Ružinovskom domove seniorov 26. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Juhoafrickí vedci sa zhodujú v tom, že vakcíny sú proti omikronu účinné