Elektromobilom sa v poslednej dobe na európskom trhu čoraz viac darí. Ako informuje portál auto.cz, v júni 2021 sa stala Tesla Model 3 vôbec druhým najpredávanejším automobilom na tomto trhu. Zaznamenala až 25 697 registrácií.

Portál sa pritom odvoláva na štatistiky analytickej spoločnosti JATO Dynamics. Teslu v rebríčku predbehol len Volkswagen Golf. Za sebou však obaja lídri nechali modely ako Renault Clio, Škoda Octavia či Opel/Vauxhall Corsa.

Americký výrobca elektromobilov Tesla zažíva výnimočné obdobie. Jeho zisk v uplynulom štvrťroku prvýkrát prekročil jednu miliardu dolárov vďaka schopnosti „manévrovať“ a predchádzať problémom s nedostatkom čipov, ktorý zasiahol automobilový priemysel na celom svete. Tesla si tak úspešne upevnila pozíciu lídra pri prechode automobilového priemyslu od spaľovacích motorov k elektromobilom.

tesla
Neprehliadnite

Prečo si kúpiť auto Tesla? Ochrana pred toxínmi či nebývalé zábavné funkcie – je toho veľa

Analytici však upozorňujú, že aj napriek tomuto úspechu by mohol Teslu v nasledujúcom období spomaliť pretrvávajúci nedostatok čipov, ktoré sa stali dôležitými súčasťami moderných automobilov.

Čo sa týka celkového predaja, menej optimistické sú aj prognózy JATO Dynamics. „Podmienky zatiaľ nie sú ideálne a majú ďaleko k úplnému uzdraveniu. V strednodobom horizonte nie je jasné, či trh dosiahne úroveň pred covidom, alebo nie,“ tvrdí globálny analytik JATO Dynamics Felipe Munoz.