Dron sovietskej výroby, ktorý sa tento týždeň zrútil na okraji chorvátskeho Záhrebu, niesol výbušné zariadenie. Podľa agentúry AP o tom informoval chorvátsky minister obrany Mario Banožič. 

„Našli sa stopy po výbušninách a ďalšie vodítka, ktoré naznačujú, že nešlo o prieskumné lietadlo. Našli sme časti leteckej bomby," povedal Banožič na mieste nehody, kde rozsiahla explózia zničila 40 zaparkovaných áut. Zranený nebol nikto.

Podľa Banožiča je naďalej otázkou, či bezpilotné lietadlo patrilo Rusku, alebo Ukrajine. Vyšetrovatelia teraz chcú pomocou čiernej skrinky odhaliť presnú dráhu letu zariadenia.

Chorvátsko po zrútení dronu kritizovalo NATO za reakciu, ktorá podľa neho bola príliš pomalá. NATO uviedlo, že integrovaná protivzdušná a protiraketová obrana aliancie dráhu letiaceho objektu sledovala. Chorvátsky premiér Andrej Plenković ale povedal, že chorvátske úrady neboli vyrozumené a že NATO reagovalo až potom, keď sa začali vypytovať novinári.

Dnes Banožič, ktorého krajina lietadlo identifikovala ako dron sovietskeho typu Tupolev M-141 používaný hlavne v 70. a 80. rokoch minulého storočia, poznamenal, že Chorvátsko čaká na vyhodnotenie celej situácie zo strany Rumunska a Maďarska a ich odpovede.

Ďalšie dôležité správy

V chorvátskom hlavnom meste Záhreb sa v piatok zrútil dron ruskej výroby. Spôsobil silný výbuch.
Neprehliadnite

Dron letel bez povšimnutia cez tri štáty NATO, kým sa nezrútil. Chorváti vinia NATO