Americké akcie uzavreli obchodovanie v pondelok zmiešane. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stratil 0,42 percenta a zakončil obchodovanie na 33 286,58 bodu. Širší index S & P 500 však vzrástol o 0,02 percenta na 4 192,63 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 0,50 percenta na 12 720,78 bodu.

Posilňovali napríklad akcie technologických spoločností Alphabet a Meta Platforms. Niektorí investori však zostávajú opatrní a čakajú na výsledok rozhovorov o zvýšení dlhového stropu Spojených štátov, ktoré by odvrátilo hrozbu platobnej neschopnosti americkej vlády.

„Trh sa nachádza vo vyčkávacom móde," uviedla podľa agentúry Reuters analytička Nadia Lovellová zo spoločnosti UBS Global Wealth Management. Dodala, že okrem rokovaní o dlhovom strope zostáva v centre pozornosti akciového trhu aj budúci vývoj úrokových sadzieb v Spojených štátoch.

Na devízovom trhu sa americký dolár držal bez výraznejších zmien voči košu popredných mien. Euro si okolo 22:00 SELČ voči doláru pripisovalo necelú desatinu percenta a nachádzalo sa mierne nad 1,08 dolára.

Dolár v poslednom čase ťaží z priaznivých údajov o ekonomike USA a z výrokov predstaviteľov Fedu, ktoré udržiavajú v hre možnosť ďalšieho zvyšovania úrokov. Šéf Fedu Jerome Powell v piatok uviedol, že budúci vývoj úrokov zostáva nejasný. Centrálna banka bude teraz podľa svojho šéfa rozhodovať postupne, zasadnutie od zasadnutia.

Najbližšie zasadnutie Fedu sa uskutoční v polovici júna. Prezident pobočky Fedu v St. Louis James Bullard v pondelok uviedol, že ešte možno bude potrebné zvýšiť úrokové sadzby o ďalšiu polovicu percentuálneho bodu.

Ďalšie dôležité správy

Abel, The Humanoid Robot That Can Read Human Emotions
Neprehliadnite

Umelá inteligencia vytvorila akciovú bublinu. Bank of America radí predávať