Dovoz z Ruska do Británie sa v júni prepadol na rekordné minimum. Znížil sa na 33 miliónov libier, čo je najmenej za posledných 25 rokov, uviedol to dnes britský štatistický úrad (ONS). Na vine sú podľa neho dopady invázie ruských vojsk na Ukrajinu a súvisiace protiruské sankcie. Prvýkrát sa z Ruska do Británie nedoviezlo žiadne palivo a na minime je aj vývoz z Británie do Ruska.

Júnový pokles dovozu predstavuje 96,6 percenta v porovnaní s priemerným mesačným dovozom za 12 mesiacov do tohtoročného februára, keď Rusko napadlo Ukrajinu.

Vývoz britského tovaru do Ruska dosiahol v júni 83 miliónov libier, čo je mierny nárast oproti predchádzajúcemu mesiacu. Hodnota vývozu tovaru do Ruska však zostáva historicky nízka. Do júna sa vývoz do Ruska znížil o 168 miliónov libier, respektíve o 66,9 percenta, v porovnaní s priemerným mesačným vývozom za 12 mesiacov do februára.

Obchodný význam Ruska klesá aj v Nemecku. Export z Nemecka do Ruska sa v júli medziročne znížil o 56 percent zhruba na jednu miliardu eur, čo stavia Rusko na 12. priečku v poradí dôležitých exportných krajín mimo EÚ. Vo februári, teda pred začiatkom vojny na Ukrajine, patrila Rusku v nemeckých vývozných štatistikách ešte piata priečka.

Ďalšie dôležité správy

PK 18 Londýn - Britský premiér Boris Johnson číta vyhlásenie o jeho odstúpení z funkcie pred sídlom premiéra na Downing Street 10 v Londýne 7. júla 2022. Johnson vo štvrtok oznámil, že odstúpi z funkcie. Proces výberu nového šéfa Konzervatívnej strany, a tým aj nového premiéra, sa podľa neho začne okamžite. FOTO TASR/AP

Prime Minister Boris Johnson reads a statement outside 10 Downing Street, London, formally resigning as Conservative Party leader, in London, Thursday, July 7, 2022. Johnson sai
Neprehliadnite

Spojené kráľovstvo bude stáť pri Ukrajine, prisľúbil Boris Johnson