Platba kartou, ale akou?
Nie je jedno, akú kartu si beriete do cudziny. Väčšina platobných kariet ako MasterCard, VISA, American Expres, Diners Club je medzinárodne akceptovaná. Vo všeobecnosti platí, že v Európe sú takmer všade akceptované Visa aj MasterCard, no mimo Európy vedie Visa. S kartami American Expres a Diners Club sa stretnete viac v Amerike a v Ázii, v Európe sú menej rozšírené a tým pádom aj menej akceptované.
Dôležité je, či je karta embosovaná alebo neembosovaná (elektronická). Embosované karty majú v zahraničí väčšiu akceptáciu. Embosovaná platobná karta je taká, ktorá má vystupujúce písmena a číslice na reliéfe. Tento typ karty je pre niektorých obchodníkov dôveryhodnejší a teoreticky umožňuje aj platbu bez elektronického terminálu.
Niektoré hotely alebo autopožičovne v zahraničí si vyžadujú len embossované karty. Nájdu sa však aj obchody, ktoré naopak akceptujú len neembosované karty. Môžete sa s tým stretnúť v susednom Rakúsku či Maďarsku.
„Pri ceste do zahraničia je optimálne kombinovať hotovostné platby s platením kartou. Užitočné je mať pri sebe minimálne dve platobné karty. Aj pre prípad, že by ste ju stratili alebo vám ju ukradli. Výhodné je mať pri sebe karty spoločností Visa aj MasterCard či Maestro, z toho jednu embosovanú. Medzi najtypickejších obchodníkov, u ktorých ju budú cestovatelia určite potrebovať, sú hotely a požičovne áut,“ odporúča Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.
Mať pri sebe dve karty odporúča aj ČSOB. Ideálne je, ak má klient dve platobné karty, ktoré si uchováva na dvoch rozdielnych miestach.
„Ak napríklad bankomat zadrží platobnú kartu, o vydanie karty je možné požiadať do dvoch dní v pobočke zahraničnej banky, ku ktorej bankomat patrí, avšak za tento úkon si banky môžu účtovať poplatok. Po zadržaní karty v zahraničí z preventívno-bezpečnostných dôvodov odporúčame platobnú kartu zablokovať a po návrate požiadať o vydanie novej platobnej karty,“ radí Juraj Štefanovič, PR špecialista ČSOB.
Dovolenkový servis Gazduj:
Debetka alebo kreditka
Aký je rozdiel debetnou a kreditnou kartou? Pri debetnej platobnej karte platíte vlastnými peniazmi, ktoré máte na účte (alebo z povoleného prečerpania účtu, ktoré slúži ako rezerva pre nepredvídané udalosti). Pri kreditke za vás platí banka až do výšky dohodnutého mesačného úverového rámca. Na konci obdobia vám všetky transakcie zúčtuje a môžete uhradiť buď celú dlžnú sumu, alebo si zvoliť prijateľnú výšku splátky (v takom prípade rátajte s mastnými úrokmi).
Niektorí obchodníci môžu pri platení za svoje služby akceptovať iba kreditné karty. S kreditnou kartou bývajú spojené ďalšie praktické služby navyše. Napríklad v nej máte zahrnuté aj cestovné poistenie. Za výbery z bankomatov však v porovnaní s debetnou kartou zaplatíte oveľa viac na poplatkoch.
„V krajinách s cudzou menou sú platby kartou a výbery z bankomatu najvýhodnejším spôsobom bankovania. Výhodnejším ako zmena valút v banke či v zmenárni. V prípade zmenární môže ísť o rozdiel až okolo 5 percent,“ upozorňuje M. Cesnaková zo Slovenskej sporiteľne.
Pozor na terminály s dynamickým prepočtom
Za platbu v zahraničí mimo eurozóny zrealizovanú platobnou kartou vaša banka zúčtuje čiastku, ktorá je prepočítaná devízovým kurzom, pričom kurz, za ktorý by ste menili hotovosť v banke alebo v zmenárni je valutový kurz. Devízový kurz je výhodnejší ako valutový kurz.
Pamätajte však na dynamický prepočet meny pri výbere hotovosti alebo pri platení kartou v krajinách, ktoré nie sú členmi eurozóny. Bankomat alebo platobný terminál obchodníka vám môže ponúkať na výber dva výmenné kurzy. Buď vám transakciu prepočíta kurzom prepočítaným bankou (dynamický prepočet meny) alebo bez prepočtu – konverzie. Prvý variant môže byť oveľa nevýhodnejší a zbytočne vás oberie o peniaze.
„Služba DCC (Dynamic currency conversion) ponúka klientovi možnosť vybrať si, v ktorej mene bude jeho transakcia zúčtovaná. Môže si tak napríklad zvoliť, že výber z bankomatu v Česku mu bude zúčtovaný v eurách. Výhodnosť tejto služby je individuálna. Štandardne však platí, že je výhodnejšie vyberať si v zahraničí možnosť bez konverzie,“ vysvetľuje M. Cesnaková.
Ak by ste nakupovali napríklad v Českej republike, mohli by ste si vybrať platbu na termináli v českých korunách alebo v eurách. Kurz prevodu meny sa v tomto prípade uskutoční podľa kurzu spoločnosti, ktorej patrí bankomat alebo terminál a ten je väčšinou menej výhodný než kurz kartovej spoločnosti, cez ktorý je štandardne vykonaný prepočet.
Ako platiť v zahraničí
- Pred dovolenkou si nastavte SMS notifikáciu, aby ste mali okamžitý prehľad o zostatku na svojom účte.
- Ak môžete, plaťte kartou všade, kde sa dá. Výbery v zmenárňach alebo bankách vás vyjdú drahšie.
- Výber z bankomatu je lacnejší ako zmenáreň. Pri výbere hotovosti z bankomatu v cudzine je transakcia prepočítaná na euro, neplatíte pritom poplatky, ktoré si zmenárne či banky účtujú pri zamieňaní peňazí.
- Pozor na dynamický prepočet meny v krajine, kde sa neplatí eurom. Ten je nevýhodnejší ako platba alebo výber bez konverzie.
- Krádež platobnej karty čo najskôr oznámte svojej banke na telefónnom čísle kontaktného centra banky a zároveň aj na polícii.