Bulharsko sa stalo jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov najmä pre príjemné piesočné pláže. Väčšina bulharských pláží má od Európskej komisie modrú vlajku za čistotu a splnenie hygienických noriem.

Obľubu turistov si získal najmä Burgas vďaka príjemnej klíme, teplému moru a plážam s liečivým čiernym pieskom a bahnom. Obsahujú železo a látky, ktoré pomáhajú pri kožných ochoreniach. V rovnakej zátoke ako Burgas sa nachádza menší výbežok do mora s mestečkom Pomorie s dvomi dlhými plážami, akvaparkom, riečnou rezerváciou Ropotamo a prírodnou chránenou oblasťou Perla.

Varna, nazývaná aj Kráľovná Čierneho mora, je zároveň vstupnou bránou do letoviska Zlaté Piesky. Stredisko označované za perlu Bulharska je vzdialené iba dvadsať kilometrov od Varny. Ten, kto v tejto oblasti bol ešte za socializmu, môže porovnávať.

Štvorkilometrová piesočnatá pláž ostala. Pribudli nové kvalitné hotely, penzióny a apartmánové domy. Turistov tu lákajú na adrenalínové športy. Stavebný boom priniesol obrovskú konkurenciu medzi ubytovateľmi. Výsledkom sú výrazne nízke ceny, z ktorých môže dovolenkár profitovať.

Ceny v Bulharsku sú porovnateľné s cenami na Slovensku, v niektorých prípadoch sú dokonca výrazne nižšie. Práve nízke ceny v Bulharsku sú jedným z lákadiel pre Slovákov, ktorý sa sem rozhodnú cestovať. Dovolenkovať sa tu dá o dosť lacnejšie ako napríklad v Španielsku alebo Grécku, ale v prímorských letoviskách už dávno vedia, ako sa dá zarobiť na turistoch.

Napríklad na pláži lacnú zmrzlinu nekúpite a priplatiť si treba aj v reštauráciách. Stačí ale zájsť do bočnej uličky a okrem tradičnej atmosféry aj výrazne ušetríte. Na ešte výhodnejšie ceny narazíte mimo turistických centier. Vo vnútrozemí sú ceny približne o štvrtinu nižšie ako na Slovensku.

V Bulharsku nakupujete za bulharské levy (kurz k 2. 7. je 1,9558 BGN/EUR). Existuje tu široká sieť zmenární (banky a súkromné zmenárne) aj bankomatov. Zmenárne sú povinné uvádzať na viditeľnom mieste aktuálny kurzový lístok. Výmenný kurz na pobreží môže byť pre turistov menej výhodný ako vo veľkých mestách. 

Za ubytovanie v súkromí si vlastníci izieb apartmánov či rodinných hotelov žiadajú eurá, čo je pre nás výhodou. Hotely, penzióny, ale hlavne rodinné domčeky, teda ubytovanie v súkromí, je naozaj jedno z najlacnejších v Európe. Ceny sa môžu pohybovať od 5 do 10 eur za noc na osobu v pekných nových a čistých izbách. Niekedy aj s veľkým balkónom či výhľadom. Pomer cena a kvalita je výborný.

Ceny v reštauráciách

 • Polievka: 2,5 BGN (1,28 eura)
 • Hlavné jedlo: 8 až 12 BGN (4,09 až 6,14 eura)
 • Šopský šalát: 3 BGN (1,53 eura)
 • Kebab: 6 BGN (3,07 eura)
 • McDonalds menu: 7,5 BGN (3,83 eura)

Ceny potravín

 • Voda 1,5 l: 1 BGN (0,51 eura)
 • Chlieb (500 g): 1 BGN (0,51 eura)
 • Mlieko 1 l: 2 BGN (1,02 eura)
 • Syr 1 kg: 7,5 BGN (3,83 eura)
 • Rajčiny: 3 BGN (1,53 eura)
 • bulharské pivo: 1,5 BGN (0,77 eura)
 • dovozového pivo 0,33 l:  2 BGN (1,02 eura)

Koľko stojí v Bulharsku taxi, doprava?

 • nástupné do taxi: 1 BGN (0,51 eura)
 • sadzba za 1 km: 0,85 BGN (0,43 eura)
 • 1 minúta čakania: 12 BGN (6,14 eura)
 • autobus z Burgasu do Varny: 15 BGN (7,67 eura)

U lekára platíte zákaznícku daň

Boľavý zub môže pokaziť dovolenku v Bulharsku. Zubné ošetrenie a s ním súvisiace náklady zaplatí bulharská poisťovňa iba vtedy, ak je zubár zmluvným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Navyše, rozsah stomatologickej starostlivosti hradenej zo zdravotného poistenia je veľmi malý.

Výkony, ktoré neprepláca národná poisťovňa si musíte uhradiť sami, tak ako domáci poistenci. Ak počas dovolenky v Bulharsku ochoriete, máte nárok na zdravotnú starostlivosť podľa bulharského práva.

Ak potrebujete lekárske ošetrenie, vyhľadajte zdravotnícke zariadenie, ktoré má zmluvu s Národnou zdravotnou poisťovňou a pred ošetrením predložte Európsky zdravotný preukaz. Nemusíte platiť žiadne poplatky okrem spotrebiteľskej dane.

Na ošetrenie odborným lekárom si nechajte bezpodmienečne vystaviť doklad o odporúčaní od praktického lekára. Ak je odborný lekár zmluvne viazaný na verejný systém, budú výdavky na ošetrenie hradené národnou zdravotnou poisťovňou. V prípade, že nebudete disponovať odporúčaním od praktického lekára, za zdravotnú starostlivosť budete musieť zaplatiť.

Jednoduché to nebude ani vtedy, ak potrebujete lieky. Zdravotná poisťovňa Dôvera informuje, že pri liekoch plne alebo čiastočne hradených národnou zdravotnou poisťovňou vám lekár vystaví recept na tlačive MH-NHIF číslo 5. Tieto lieky si však môžete vybrať len v lekárňach, ktoré majú s národnou poisťovňou uzatvorenú zmluvu. Ak liek nie je uhrádzaný zo zdravotného poistenia, lekár vystaví recept na tlačive MH a tento liek si môžete kúpiť v akejkoľvek lekárni.

Za návštevu u praktického lekára, špecialistu či zubára musíte zaplatiť zákaznícku daň, ktorá je percento z minimálnej mzdy v Bulharsku (okolo 2,90 BGN). Za hospitalizáciu si priplatíte 2 percentá (5,80 BGN, maximálne za 10 dní hospitalizácie). Pre deti, tehotné ženy a ženy v šestonedelí, zdravotne postihnutých a pacientov s ťažkým chronickým ochorením platí výnimka.

Ak ste museli sami uhradiť zdravotnú starostlivosť, obráťte sa s potvrdeniami o zaplatení, z ktorých sú jasné zrealizované výkony, na vašu slovenskú zdravotnú poisťovňu. Táto potom určí, či a prípadne akú sumu preplatí.

Servis pre motoristov

Na diaľniciach v Bulharsku môžete osobným autom jazdiť maximálnou rýchlosťou neobvyklých 140 km/h. Pozor, na rýchlostných cestách je to len 120 km/h a 90 km/h pre motocykle. Platí povinné celoročné svietenie. Pri nedodržaní hrozí pokuta do 20 BGN.

Policajti tolerujú vodičovi alkohol do 0,5 promile. Pri promile nad 1,2 v krvi už páchate trestný čin. Zadržia vám vodičský preukaz na 6 až 12 mesiacov a dostanete pokutu od 500 až 1000 BGN. Vodičovi, ktorý odmietne dychovú alebo krvnú skúšku na alkohol, policajti zadržia vodičský preukaz na dva roky a dajú pokutu 2000 BGN.

Za telefonovanie počas jazdy a jazdu bez bezpečnostných pásov je pokuta vo výške 50 BGN. Rezort zahraničia upozorňuje, že v prímorských letoviskách počas letnej turistickej sezóny viac kontrolujú dodržiavanie povolenej rýchlosti na cestách.

Ak jazdíte po diaľnici alebo rýchlostnej ceste a ceste I. triedy, musíte si na hraničných priechodoch, na benzínovej stanici alebo na pošte kúpiť cestnú nálepku (vinetku). Za mesačnú zaplatíte 13 eur a za týždennú 5 eur. Za nezakúpenie cestnej nálepky hrozí pokuta 300 BGN pre kategóriu osobných automobilov. Poplatok 2 eura na osobné auto sa platí aj za použitie mostov cez Dunaj (hraničné priechody Ruse-Giurgiu a Vidin-Calafat).

Veľvyslanectvo pomáhalo

Slovensko má svoj honorárny konzulárny úrad vo Varne (hovoria plynule po slovensky). Čo sa rizík v Bulharsku týka, ide väčšinou o malé krádeže počas letnej turistickej sezóny v letoviskách a na benzínových čerpadlách. Treba byť ostražitý, nenechávať bez dozoru svoje veci a doklady s peniazmi, platobnými kartami držať na bezpečnom mieste (napríklad využívať hotelové trezory), respektíve nemať všetko na jednom mieste.

V minulom roku naše veľvyslanectvo v Sofii pomáhalo Slovákom najčastejšie pri zraneniach, úrazoch, zhoršeniach zdravotného stavu a hospitalizácii, komunikovalo s nemocničnými zariadeniami a poisťovňami. Riešilo aj následnú repatriáciu chorých do SR, ako aj pri úmrtiach. Časté boli prípady vydania náhradných cestovných dokladov. Veľvyslanectvo tiež asistovalo pri riešení krachu CK Darne.

„Veľvyslanectvo zaznamenalo zvýšený počet Slovákov, ktorí cestovali do Bulharska s už neplatným občianskym preukazom alebo cestovným pasom, alebo im platnosť dokladov vypršala počas pobytu v Bulharska. Ak cestujete do Bulharska s neplatným cestovným dokladom, bulharské hraničné kontrolné orgány vám odmietnu vstup na územie krajiny. Občan musí čakať v tranzite na letisku na iný doklad totožnosti. Ani návrat do SR nie je možný s neplatným dokladom,“ informoval rezort zahraničných vecí.

Veľvyslanectvo radí turistom, ktorí sa chystajú do Bulharska, dbať na dodržiavanie pitného režimu počas horúcich letných dní, najmä pri pobyte pri mori. Nepodceňovať požitie alkoholických nápojov a následné kúpanie sa v mori či v hotelových bazénoch. Každoročne je v Bulharsku vysoký počet práve takýchto prípadov úmrtí.

Turista by sa nemal tiež vystavovať slnku počas poludnia a brať do úvahy svoj zdravotný stav. Časté sú najmä prípady infarktov, ale aj problémov cukrovkárov. Pri dopravnej nehode ministerstvo odporúča spolupracovať s políciou (a kontaktovať zastupiteľstvo), ale nepodpisovať protokol o nehode, ak mu nerozumiete. Polícia má povinnosť zabezpečiť tlmočenie.

Dôležité čísla

 • Integrovaný záchranný systém: linka tiesňového volania 112
 • Informácie o telefónnych číslach: 144
 • Cestná pomoc: 146
 • Rýchla zdravotná služba (záchranka): 150
 • Hasiči: 160
 • Polícia, vrátane dopravnej polície (tzv. KAT): 166
 • Nemocnica MBAL, Burgas: 056/ 894 729 - 730 (urgentný príjem)
 • Nemocnica MBAL, Varna: 052/ 692 6656 (urgentný príjem) 
 • Letisko Sofia (nformácie): 937 2213
 • Letisko Varna (nformácie): 052/ 573 323
 • Letisko Burgas (informácie): prílety 056 / 870 272, odlety 056 / 870 248

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii

 • Blv. Janko Sakazov 9, 1504 Sofia, Bulharsko
 • Tel.: +359 29429210
 • Fax: +359 29429235
 • Mobil: +359/888 510455 (pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie / After working hours)
 • Email: [email protected]
 • Pracovná doba: Pondelok – Piatok 8,30 hod. – 16,30 hod. (časové pásmo: SEČ+1)
 • Konzulárne oddelenie: Pondelok – Streda – Piatok 9.00 hod. – 12.00 hod., tel: 00359 2 9429 212 alebo 00359 2 9429 222 (v pracovnej dobe)

Konzulárny úrad Varna

 • Adresa: Blv. Varnenchik 320, Varna
 • Tel.: +359/ 52/ 739 440
  Fax.: +359/ 52/ 749 400
  E-mail.: [email protected]

Nabudúce: Dovolenka v Španielsku