Cieľom je do roku 2030 zvýšiť podiel lietadiel domácej výroby vo flotile ruských leteckých spoločností na 81 percent. Uviedol to dnes podpredseda vlády Jurij Borisov.

Zabavené boli stovky lietadiel

Ruský letecký priemysel je v kríze od chvíle, keď západné krajiny uvalili na Rusko sankcie za jeho inváziu na Ukrajinu. Ruské aerolínie nesmú lietať do destinácií v Európe, Spojených štátoch a ďalších krajinách.

Časť medzinárodných letov zastavili aerolinky tiež kvôli tomu, že ním lízingové spoločnosti oznámili, že v súlade so sankciami im zabavia lietadlá. Moskva v reakcii na sankcie prijala zákon umožňujúci zabaviť stovky lietadiel.

Zahraniční výrobcovia lietadiel tiež zastavili dodávky nových strojov do Ruska. Nedostatkovými sa stali aj náhradné diely pre lietadlá vyrobené v zahraničí, uviedla agentúra Reuters.

Zhruba 1 000 nových

V Rusku sa zatiaľ sériovo vyrába iba lietadlo pre regionálne spoje Suchoj Superjet. Značná časť jeho komponentov, vrátane dôležitých súčastí motorov, sa však dováža.

Rusko tiež pripravuje masovú výrobu lietadla pre spoje na stredné vzdialenosti MS-21. Aj toto lietadlo však potrebuje niektoré komponenty zo zahraničia. Očakáva sa, že v Rusku sa začne vyrábať malý počet lietadiel sovietskej konštrukcie Tu-214.

Podľa programu by ruské aerolínie mali do roku 2030 dostať zhruba 1 000 nových lietadiel vyrobených v Rusku. List Vedomosti predtým informoval, že najväčšia ruská letecká spoločnosť Aeroflot by mohla čoskoro podpísať zmluvu so státím spoločností United Aircraft Corporation (UAC) o nákupe 300 nových lietadiel.

Ďalšie dôležité správy

WA 75 Mykolajiv - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počúva na stretnutí s predstaviteľmi armády počas návštevy Mykolajivskej oblasti v sobotu 18. júna 2022. Zelenskyj navštívil v sobotu mesto Mykolajiv na juhu krajiny prvýkrát odvtedy, čo ruské vojská 24. februára vpadli na Ukrajinu. FOTO TASR/AP 

In this photo provided by the Ukrainian Presidential Press Office on Saturday, June 18, 2022, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy attends meeting with military officials as he visits the wa
Neprehliadnite

Na rokovania s Ruskom ešte nenastal čas, povedal Zelenskyj na summite G7