Dôvera investorov v Nemecku aj celej eurozóne v júni vzrástla, keďže sa pesimistický pohľad expertov z finančného trhu na ekonomiku zmiernil. Napriek tomu pretrvávajú aj ich obavy z rizík, ktoré ohrozujú budúci rast, ako sú dôsledky sankcií proti Rusku, nejasná situácia v Číne v súvislosti s ochorením COVID-19 a postupná zmena menovej politiky. TASR o tom informuje na základe výsledkov prieskumu, ktoré v utorok zverejnilo Centrum pre výskum európskeho hospodárstva (ZEW).

Podľa ZEW kľúčový index dôvery nemeckých investorov, ktorý vyjadruje ich očakávania na najbližších šesť mesiacov, sa v júni 2022 zvýšil na -28 bodov z -34,3 bodu v máji. Tento výsledok sa zhruba zhoduje s prognózami analytikov, ktorí očakávali nárast indexu na -27,5 bodu. Záporné číslo však stále naznačuje pesimizmus v súvislosti s ekonomickým výhľadom.

„Odborníci na finančný trh sú menej pesimistickí, pokiaľ ide o ekonomiku. Ekonomika je však stále vystavená mnohým rizikám, ako sú vplyv sankcií proti Rusku, nejasná pandemická situácia v Číne a postupná zmena kurzu menovej politiky. Takže hoci sa očakávania zlepšili, stále sú hlboko v negatívnom pásme," komentoval výsledky prezident ZEW profesor Achim Wambach.

Prieskum ukázal tiež, že čiastkový index súčasných ekonomických podmienok v Nemecku sa v júni zvýšil na -27,6 z -36,5 bodu. To je lepší výsledok ako -31 bodov, ktoré predpovedali analytici.

V prípade eurozóny júnový index dôvery ZEW v júni vzrástol medzimesačne o 1,5 bodu na -28 bodov, indikátor súčasnej ekonomickej situácie sa zvýšil o 8,6 bodu na -26,4 bodu, zatiaľ čo inflačné očakávania klesli o 21,8 bodu na -32.4 bodu.

Ďalšie dôležité správy

KK41 archív - Na archívnej snímke z 30. decembra 2021 svetelná inštalácia na budove Euópskej centrálne banky počas príprav vo Frankfurte nad Mohanom. Spotrebiteľské ceny v eurozóne zrýchlili na začiatku roka 2022 na nový rekord. Inflácia sa tak vyvíjala opačným smerom, než očakávali trhy. Pod rekordný rast spotrebiteľských cien sa podpísali najmä ceny energií, ktoré sa medziročne zvýšili o 28,6 %. V decembri rast zaznamenal 25,9 %. FOTO TASR/AP
FILE - A light installation is projected onto the b
Neprehliadnite

Nálada investorov v eurozóne sa zlepšila prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine