Centrálny príjem žiadostí neevidoval reálny čas prijatia prihlášky, ale čas, ktorý mali žiadatelia nastavený vo svojich počítačoch. Pri čerpaní peňazí pritom záležalo na rýchlosti podania žiadosti.

„Niektorí uchádzači mohli poslať prihlášku o pár sekúnd, alebo o pár minút skôr - v dobrej viere, ale bohužiaľ sa to stalo,“ povedala Českej televízii hovorkyňa Európskej komisie v Slovenskej republike Magdalena Frouzová. Záujem o dotácie bol pritom značný - v Česku o bezplatné wifi prejavilo záujem na 400 obcí a miest, v celej EÚ potom bezmála 18-tisíc miestnych komunít.

Obce mohli získať poukážku v hodnote 15-tisíc eur. V dotačnom programe WiFi4EU je do roku 2019 pripravené 120 miliónov eur. Peniaze sú určené na budovanie bezdrôtového wifi pripojenia zadarmo vo verejných priestoroch, ako sú parky, sídla inštitúcií, knižnice, zdravotné strediská alebo múzeá. Poukážku bude možné využiť aj na čiastočné financovanie drahších projektov. Zvyšok peňazí budú musieť samosprávy zaplatiť z vlastného rozpočtu.

Európska komisia chcela, aby poukážky išli do všetkých členských štátov. Preto sa malo v prvej výzve v každej krajine rozdeliť minimálne 15 poukážok.